Koroonaviirust võivad levitada ka nähtavate sümptomiteta nakatunud

Koroonaviirus SARS-CoV-2 elektronmikroskoobi all.
Koroonaviirus SARS-CoV-2 elektronmikroskoobi all. Autor/allikas: NIAID-RML/(CC BY 2.0)

Hiina teadlaste sõnul nakatas 20-aastane naine koroonaviirusega oma pereliikmeid, kuid põdes ise haiguse läbi väliste sümptomiteta. Kuigi viiruse sel viisil levik jääb tõenäoliselt harvaks, raskendab see haiguse levikule piiri panemist.

Wuhanis elav naine sõitis 10. jaanuaril ligi 700 kilomeetri kaugusel olevasse Anyangi linna. Mõni päev külastas ta koos oma viie pereliikmega kohalikku haiglasse sattunud pereliiget. Olulisena ei puutunud nad haiglas kokku ühegi koroonaviiruse kahtlusega inimesega.

Nädala pärast kaebas üks naise sugulastest kurguvalu ja palaviku üle. Järgnevatel päevadel tekkisid hingamisraskused ja palavik ka teistel pereliikmetel, 26. jaanuariks määrati kõigile haiglaravi.

Kuigi esialgu ei kinnitanud komputeeruuring ega teised testid Wuhanist pärit naise nakatumist, nõustus jääma ta arstide jälgimise alla. Veres leidus viiruse märkamiseks piisavalt palju 2019-nCoV osakesi alles kaks päeva hiljem. Samas ei kurtnud naine koroonaviirusega tüüpiliselt kaasnevate sümptomite üle isegi 11. veebruariks.

Teadlaste hinnangul võis nakatada ta sellele vaatamata tema läheduses viibivaid inimesi 19 päeva jooksul. Tegu on esimese korraga, kui arstid on suutnud üheselt tõestada, et koroonaviirust 2019-nCoV võivad levitada ka sümptomiteta nakatunud. Esimene võimalust käsitlev juhtumikirjeldus jõudis teaduskirjandusse jaanuari lõpus. Hiljem selgus, et Saksamaal nelja inimest nakatunud ärinaine tundis end haiglasena juba enne riiki saabumist.

Hiljuti avaldatud Hiina haiguste kontrolli- ja tõrjekeskuse 44 300 nakatunut haaranud analüüsi põhjal polnud väliseid sümptomeid 1,2 protsendil haigestunutest. Asümptomaatiliste haigusjuhtude kõrgele osakaalule on viidanud ka kruiisilaeval Diamond Princess nähtu. Kuigi vereproovide alusel oli viirusega nakatunud 621 inimest, kaebasid koroonaviiruse sümptomite üle vaid umbes pooled.

Sarnaselt 2009. aastal puhkenud seagripi pandeemiale vihjab see, et suur osa haigusjuhtumitest võivad jääda ametlikus statistikas kajastamata. Haiguse kulg oleks seeläbi arvatust leebem. Viirus ise oleks levinud sel juhul laiemalt, mis muudab keerukamaks haiguspuhangule piiri panemise.

Nädala alguseks oli nakatunud koroonaviirusega kokku ligi 80 000 inimest. Neist suri enam kui 2200. Suurem osa juhtumitest registreeriti Hiinas, kuid teadaolevalt on jõudnud viirus veel 29 riiki.

Uurimus ilmus ajakirjas JAMA.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: