Koroonaviirus võib kuulutada konverentsiturismi hukku

Kes teab, võib-olla kasutatakse tulevikus konverentsdeil osalemiseks virtuaalreaalsuse prille.
Kes teab, võib-olla kasutatakse tulevikus konverentsdeil osalemiseks virtuaalreaalsuse prille. Autor/allikas: pestoverde/(CC BY 2.0)

GSM Liidu hiigelkonverentsi ärajäämine võib kuulutada konverentsiturismi lõpu algust, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Telekommunikatsioon lubab inimesi ühendada ja kokku tuua. Sellega tegelevad inimesed toob kokku igal aastal veebruari lõpus või märtsi alguses Hispaanias toimuv mobiilse tehnoloogia tööstuse suurüritus Mobile World Congress. Üritust korraldab maailma mobiilsideteenuseid koondav GSM Liit. Barcelonas toimuvat kongressi ja kaasuvat messi on külastanud tavaliselt üle 100 000 valdkonnas tegevat ja selles toimuvast huvitatud inimest. Muu hulgas kasutatakse mobiilse tehnoloogia tippsündmust uudsete toodete esmatutvustamiseks.

Suurürituse ettevalmistamine kestab terve aasta ja algab kohe pärast eelmise lõppemist. Huvipooli on palju. Lisaks tehnoloogiasektori ettevõtetele on nendeks Barcelona linn ja sealsed hotellid, toitlustusfirmad, transpordiärid jne. Osalejad broneerivad varakult vajalikud kokkulepped hotellide ja reisifirmadega. Kolm päeva kestev sündmus lisab kohalikule majandusele umbes 500 miljonit eurot ja ajutise töökoha saab umbes 1400 hispaanlast.

Kolmapäeval toimunud koosolekul otsustati seekordne kongress ära jätta. Põhjus on koroonaviirus. Haiguste puhul ei ole alati probleem haigustekitaja toimes, vaid selles, kuidas reageerib neile keha. Näiteks võib reageerida keha omaniku elu kahjustavalt allergilise reaktsiooniga mõnele ohutule lille tolmukale või koera karvas leiduvale molekulile.

Pole kahtlust, et koroonaviirus on ohtlik. Samas kinnitasid Barcelona võimud, et sealne nakatumisoht on pea olematu ja nad suudavad tagada osalejatele turvalise keskkonna. Julgustavatest sõnumitest ei piisanud. Riburada pidi hakkas korraldajatele saabuma suurfirmade osalemisest äraütlevaid teateid.

Otsus on tehtud. Järgmine huvitav teema on kongressile planeeritud uute toodete, huvitavate uudiste ja muu erialase teabe alternatiivne levitamine. Kas telekommunikatsioon on juba nii võimekas ja saab harjumuspärasele ajale ja kohale planeeritud ülesanded täide viia inforuumis?

Kriisi tõttu avastatakse, et Barcelonas käimine on olnud küll lõbus, kuid kallis aja raiskamine. Kas koroonaviirus on päästiksündmuseks uue põlvkonna kongresside tekkele? Võib-olla saadetakse tulevikus kohale vaid robotid, sarnaselt juba täna mõne haigla näitele, milles puutuvad koroonaviiruse riskiga patsiendid kokku vaid robotitega.

Arusaadavalt võib fantaseerimisega liiale minna. Teisalt ei tasu end ka liigselt tagasi hoida ehk nagu tõdes kuulus ulmekirjanik Arthur C. Clarke, tänane fantaasia on juba homme reaalsus. Üleminek toimub oodatust tihti palju kiiremini. Teatakse vaid minevikku, milles teatud sündmused ja nende mõju puudusid.

Sobiva paralleeli antud teemasse pakub kongressiga samale ajale planeeritud maailma hõlmav kaugtöö seisu käsitlev raport. Selle juhatab sisse oletus, millisena kujutasid inimesed tuleviku töökorraldust veel mõne aja eest ette. Visioonides võidi näha koosolekutel päris inimesi esindavaid hologramme ning büroosviibijate vahel ringi vudivat andeka kokana kõiki toitlustavat robotit. Praegune arusaam tuleviku töökorraldusest on oluliselt vaoshoitum ja keskendub kodusele kaugtööle millesse on kaasatud kolleege kõikjalt maailmast.

Ülevaade rajaneb kõikjal maailmas 3500 regulaarselt kaugtöös osaleja küsitlusel. Selline töökorraldus paistab olema nakkuslik, sest 97 protsenti vastajatest soovisid oma kogemust teistele soovitada ja neist omakorda 98 protsenti väitsid, et nad kavatsevad samal moel jätkata. Enam kui poolte, 57 protsendi vastajate töö rajanebki täielikult kaugtööle ja neile võib lisada neljandik vastajatest, kelle töömahust moodustab kaugtöö 51–99 protsenti.

Ainult 11 protsenti vastasid, et nad sooviksid kaugtöö osakaalu vähendada, kui ülejäänud olid olemasoleva korraldusega rahul või sooviksid isegi mahtu suurendada. Ligikaudu 90 protsendi vastajate poolt esile toodud plussideks olid töö aja ja asukoha valiku paindlikkus, võimalus vältida liiklemist ja perele eraldatav aeg.

Probleemiks pidas iga viies vastaja raskusi koostöö korraldamisel. Teist sama palju kurtis üksilduse üle. Peaaegu sama tihti kurdeti suutmatuse pärast end lahti ühendada. Saab näha, kas Barcelona mobiilse kaugsuhtluse kongressi vahelejäämine omab kaugtöö trendidele mingit mõju. Unikaalsest kriisist võiks ju midagi õppida.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: