Tehnikaülikooli teadlaste ravi muudab nahavähiga võitluse tõhusamaks

Melanoom jäsemel.
Melanoom jäsemel. Autor/allikas: dr Marina Teras

Suvel on päikest vähe ning Eesti inimesed proovivad püüda kinni iga viimase päikesekiire. Sama juhtub lõunamaareisil käies: otsese päikese käes lesitakse kõvasti rohkem kui tohiks. Ja selle tulemusena on Eesti koos Põhjamaadega jõudnud melanoomi esmasjuhtude esinemissageduselt samale tasemel nagu päikselised Austraalia, Uus-Meremaa ja Florida.

Melanoom on aga kolmest nahavähi tüübist kõige agressiivsem ehk metastaatilisem ehk ta levib kõige agressiivsemalt oma algkoldest laiali teistesse keha piirkondadesse. Seetõttu käib temaga võitlus ajaga võidu. 

Kuigi selle nahavähitüübi raviks on olemas erinevaid ja ka väga tõhusaid meetodeid, on need enamasti väga kallid. Odavam ja laialdaselt kasutatav viis on keemiaravi, mida tehakse patsiendile kogu organismi ulatuses. See aga kurnab ja laastab kogu organismi ning ei pruugi kõigile ka sama tõhusalt mõjuda. 

Seetõttu töötaski rahvusvaheline teadlasrühm Tallinna Tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituudi dotsendi, immunoloog Sirje Rüütel-Boudinot' juhtimisel välja nn isoleeritud keemiaravi meetodi ehk kohaliku infusiooni (Isolated limb infusioon ehk ILI).

"Lahtiseletatult tähendab see seda, et kui melanoomi siirded paiknevad näiteks patsiendi jalgadel või kätel, on võimalik süsteemse, tervet keha hõlmava keemiaravi asemel kasutada vähem invasiivset, ainult konkreetsele jäsemele suunatud keemiaravi ehk isoleeritud jäseme kohalikku infusiooni (ILI)," selgitas dotsent Rüütel-Boudinot.

Selle meetodi võttis Austraalias Sydney Royal Prince Alfred Hospitalis 1990ndatel esmakordselt kasutusele dr John F. Thompson, kes samuti kuulub dr Rüütel-Boudinot' uurimisrühma. 

Kohalik infusioon on vähivastase keemiaravina lihtne ja tõhus meetod melanoomi in transit metastaaside puhul. PERHi üld- ja onkokirurgia keskuse juhataja doktor Jüri Teras selgitas, et in transit metastaasi terminit kasutatakse melanoomi siirete puhul, mis levivad lümfisoonte kaudu kahe sentimeetri või rohkem oma koldest kaugemale, kuid pole veel levinud esimesse lümfisõlme.

"Euroopas on seda meetodit seni veel vähe kasutatud, Austraalias ja USAs on meetod suurtes vähiravikeskustes juba kättesaadav. Põhja-Eesti Regionaalhaigla on seni ainuke keskus Baltikumis, kus nimetatud meetodiga patsiente aidatakse," rääkis dr Teras.

Oma hiljutises teadusartiklis kirjeldab tehnikaülikooli teadusrühm seda meetodit nii: "Melanoomiga jäsemele paigutati arteri ja veeni sisse spetsiaalsed kateetrid. Nende kateetrite kaudu sisestati umbes 5–10 minuti jooksul soojendatud kemoteraapilist ravimit (7.5mg/L melphalani ja 75ug/L actinomycin-D). Järgneva 20–25 minuti jooksul loputati jäset kemoinfusaadiga. Kokku võtab see protseduur aega umbes tunni. Protseduurijärgselt jälgiti patsiente kolme kuu jooksul, analüüsides valu jäsemes ja jäseme lihaste võimalikku toksikoosi ning üldist elulemust kuni 70 kuu jooksul."

Uuringus analüüsisid teadlased 21 Eestist pärit patsiendi andmeid, kus ravimina oli kasutusel melphalan koos aktinomütsiin-Dga. Ravim ringles jäsemes 20–30 minutit 38–39 kraadi juures. Kõik katsealused ehk ILI ravi saanud patsiendid olid halva prognoosiga (melanoomi algkolle oli sügav, haavandunud ja kõrgemitootilise aktiivsusega), kuid sellele vaatamata 76 protsenti patsientidest said hea ravivastuse ja jäseme amputeerimist suudeti vältida 90 protsendil juhtudest.

"Need tulemused näitavad, et Ida Euroopas läbi viidud ILI on oma edukuselt võrreldav tulemustega muu maailma suurte keskustega USAs ja Austraalias ning see meetod jääb meil oluliseks ravivõimaluseks ka praegusel immuunteraapia ajastul," lisas Rüütel-Boudinot.

Artikkel ilmus ajakirjas European Journal of Surgical Oncology.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: