Nimekas futuroloog ennustab lähiajaks revolutsiooni igas tööstusharus

Foto: Joshua Sortino/Unsplash

Ettevõtja ja futuroloog Peter Diamandis sõnul on lähima kümne aasta jooksul revolutsiooni igas tööstusharus. Kiired muutused peaksid täitma meid aga hirmu asemel optismiga, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Karikakra kroonlehtede rebimisega vastuarmastuse ennustamine pole populaarne tõe tuvastamise tööriistana pelgalt seetõttu, et pakub ellu veel viivu aega, mille jooksul on kõik võimalik nagu Schrödingeri kassiga. Midagi sarnast kordub tuleviku ennustamisega. Kõik on võimalik, kuniks see pole kätte jõudnud.

Lillest tuleviku otsijaid tuntakse romantikutena, teisi futuroloogidena. Elu uurimisel hoiab karikakra kasutamist paika loksunud paradoksaalne tasakaal lootusele antud aja ja teisalt suhteliselt kiire vastuse vahel. Futuroloogide puhul on olukord keerulisem. Nemad räägivad enamasti kaugetest ja abstraktsetest aegadest.

Persoonina huvitava ja meeli lahutavalt kiiret tulevikku ennustavaks erandiks võib pidada tehnoloogi ja ettevõtjat Peter Diamandist. USA-s kreeklaste perre sündinud Peter on algatanud mitu maailma mastaabiga suurejoonelist ettevõtmist. Neist tuntumad on radikaalse innovatsiooni inkubaatori ja ettevõtluse koolitamisega tegelev Singulaarsuse Ülikool ning X Prize Foundation. Viimane jagab korralikke auhindu inimkonda oluliselt aidanud murrangulisi tehnoloogiaid loonud arendajatele.

Peter Diamandis algatas X-auhinna fondi tegevuse 1996. aastal. Toona pakkus ta 10 miljonit dollarit erarahastusega võistkonnale, kellel õnnestub lennutada kolme reisijaga lennumasin kahe nädala jooksul kaks korda 100 kilomeetri kõrgusele ja tagasi. Kümme miljonit oli suur raha ja seda asusid taotlema seitsmest riigist kokku 26 meeskonda. Nad kulutasid arendustööle üle 100 miljoni dollari. Leidlik viis, kuidas süüdata piltliku tikuga suur arenduslõke.

Sama ideed on viimased 25 aastat X-auhinna egiidi ja organisatsiooni all rakendatud erinevates valdkondades. Arendustegevust on stimuleeritud geneetikas, haiguste diagnostikast ookeaniuuringute ja puhta vee tootmiseni. Huvitunutel on võimalus endiselt auhindu saada ja midagi ära teha, sest praegu on käimas vähemalt seitse konkurssi.

Diamandis näeb ja teab tehnoloogialava taga toimuvast üpris palju. Teda võib pidada optimistiks. Aastal 2012 avaldatud populaarsest raamatu "Küllus: tulevik on parem kui arvad" põhjal oleks raske teistmoodi järeldada. Sissejuhatuses käsitletud tulevikuootuse mõnu on seega kindlusttud. Seda ei pea isegi kaua ootama, kui uskuda sama mehe kõige värskeima raamatu sõnumit. Pealkiri annab sisu suunitlusest piisavalt aimu. Seejuures on tulevik nii kiire, et raamatut pole veel olemas, aga selle sisu jõuab meieni juba täna.

Diamandis lubab trükikojast raamatu väljumiseni jäänud kolme kuu jooksul rääkida selle sisust. Kes ei suuda isegi seda ära oodata, olgu juba ette öeldud, et Diamandise hinnangul leiab alanud kümne aasta sees kõikides tööstusvaldkondades aset murranguline pöörang. Järelikult puudutab ennustus kõiki, kes käivad tööl või tarbivad tööstuste toodangud ja teenuseid.

Peter Diamandis andis intervjuu ajalehele The Guardian. Küsimusele, mida arvab ta muutuste pärast muretsejatest, vastas Diamandis, et hirmud tulenevad teadmatusest. Teadmatus ei ole omakorda hea probleemide lahendamise lähtekoht. Just seda puudust püüabki ta oma raamatus kirjeldatud arengutee tutvustamise abil vähendada.

Intervjuud edasi lugedes tekib vägisi soovitus lugeda raamatut enne uinumist. Diamandis ennustab, et 2030. aastaks on autopidamine minevik, garaažid on muudetud magamistubadeks ja hoovi sissesõiduteed lilleaiaks. Hommikueine järel välisukse poole kõndides hoolitsevad sinu lähituleviku eest mitmesugused taustaprotsessid.

Muu hulgas teab masinavärk, õigemini nähtamatu assistent sinu kehvast unest ja ust avades näed sõiduteel sind ootavat magamisvalmidusega isejuhtivat sõidukit. Puhkad sõidu ajal. Juhul kui lähed poodi riideid ostma, korraldatakse sulle liitreaalsusega moedemonstratsioon saja avatariga. Need on kõik sinu moodi ja kannavad kõikvõimalikke sulle sobivaid rõivaid. Söök koosneb heast ja paremast. Looma osaluseta loodud liha sobib isegi veganitele. Tänu tervishoiu arengule ei tegeleta haiguste, vaid tervisega ja selline elu kestab kaua. Soovijad võivad jätkata kusagil kosmoses.

Selle koha peal oleks sobiv teha äratuskella heli ja kohtuda argise tegelikkusega. Ärkama ei pea sooviga panna Peter Diamandisele diagnoosi. Vastupidi, ta ei ole rumal. Selle asemel on ta kogenud, kuidas tekib tehnoloogiliste võimaluste kombineerumisel midagi, mida keegi ei julgenud või osanud ennustada. Diamandis aitab ärgata mõttele, et lähiajal juhtuv ei sõltu meie valikutest.

Tehnoloogilised võimalused kombineeruvad iseenesest ja sünnitavad olulise mõjuga uut. Pööraste ideede suhtes passiivseks jäädes kaotame elu kujundavaid võimalusi, sest ei märka, et mõnedest osasaamiseks peab kiirelt otsustama. Võib-olla on õppida midagi karikakraõie mängust?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: