Üliõpilasteaduse peapreemiad pälvisid Rebekka Lotman ja Marek Mooste

Peapreemiate võitjad Rebekka Lotman ja Marek Mooste.
Peapreemiate võitjad Rebekka Lotman ja Marek Mooste. Autor/allikas: Hendrik Osula/Eesti Teadusagentuur

Rebekka Lotman uuris oma doktoritöös kõiki eesti keeles ilmunud algupäraseid sonette ning pani kirja selle luulevormi arenguloo Eestis. Marek Mooste doktoritöö eesmärk oli valmistada ja uurida teatud tüüpi katalüsaatormaterjalide pinna- ja elektrokeemilisi omadusi.

Tartu Ülikooli doktori, Tallinna Ülikooli Kirjastuse peatoimetaja ja värske parima üliõpilasteaduse peapreemia laureaat Rebekka Lotmani doktoritööd on ERR Novaator pikemalt kajastanud artiklis "Rebekka Lotman – teadlane, kes on lugenud läbi kõik eestikeelsed sonetid". Doktoritööd juhendas Tartu Ülikool professor Jüri Talvet ning oponeeris doktor Satu Grünthal, kes on Helsingi Ülikooli soome kirjanduse dotsent.

Tema tööst saab lühikokkuvõtte ka alljärgnevas videoloengus:

Marek Mooste doktoritöö eesmärk oli valmistada ja uurida arüülkiledega modifitseeritud süsinik- ja metallelektroodide ning mitteväärismetallidel põhinevate katalüsaatormaterjalide pinna- ja elektrokeemilisi omadusi. 

Töö keskendub elektroonikas – näiteks sensorites, elektroodides ja energiasalvestusseadmetes – kasutatavate modifitseeritud materjalide väljatöötamisele, et hõlbustada hapniku elektrokatalüütilist redutseerumist. Töötati välja uus meetod paremate blokeerimisomadustega arüülkiledega süsinik- ja metallelektroodide katmiseks, et parandada elektroodide töövõimet ning kaitsta neid korrosiooni eest. Lisaks töötati välja ränioksükarbiidil põhinev katalüsaatormaterjal hapniku redutseerumisreaktsioonile. Need uuringud on eriti olulised just uute kütuseelementide loomisel, et toota energiat puhtamatest lähteainetest ja leida alternatiiv fossiilsetele kütustele. Mooste doktoritöös väljatöötatud uue materjali uurimine jätkub mikroobses kütuseelemendis, selleks et toota biojäätmetest elektrit.

Tööd juhendasid Tartu Ülikooli dotsent  Kaido Tammeveski ja teadur Elo Kibena-Põldsepp.

Mõlemad peapreemia pälvinud doktorid saavad 3600 euro suuruse tasu.

Tänavu esitati konkursile 482 tööd 33 ülikoolist, sealhulgas 17 välisülikoolist, kus Eesti tudengid õpivad. Kokku tunnustati sel aastal 103 konkursitööd, neist rahalise preemiaga 71 tööd. See moodustab 15 protsenti kõigist laekunud töödest.

Täisnimekiri preemia pälvinud tudengitöödest

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: