Reidi tee mõistatus: miks oli sajanditetaguse laeva vrakis 60-ndate konserv?

Tallinnas tuli Reidi tee ehitusel arheoloogide üllatuseks välja tulirelvade ajastust pärit vrakk, mille pardas oli musketikuul, laevas aga 1960-ndatest pärit konserv, mille sattumine sinna pakub arheoloogidele samuti huvi.

Laevalt proove võtnud arheoloog Rivo Bernotase sõnul pole veel selge, kas alus on pärit kesk- või varauusajast. Aga vöörist leitud metalltross annab tunnistust, et alus on uppunud mujal ja 20. sajandi keskel veeti see praegusesse asukohta ilmselt kaldakindlustamiseks. Seda dateeringut kinnitab ka laevast leitud konservikarp, mille säilivustähtaja lõpp oli 1972. aastal. Tallinna Sadam uuris oma kolleegide seast, kas keegi mäletab, miks ilmselt 1960-ndatel seda alust liigutati, kuid selgust ei saanud.

Kui keegi omaaegsetest Tallinna Sadama töötajatest mäletab, millal ja miks alust liigutati, siis palutakse sellest teada anda Tallinna Sadamale või arheoloogile Rivo Bernotasele.

Ilmselt veeti laev kalda poole, kuna see jäi ette laevateedele või takistas sadama alal liiklemist. Kui kahe aasta eest samuti Reidi tee rajamisel leitud laevavrakk kaevati välja ja sellest saab muuseumieksponaat, siis uus vrakk maeti neljapäeval pärast proovide võtmist uuesti liiva alla, sest see on osaliselt Reidi tee all ja vähemalt seitsme meetri laiuse aluse väljakaevamine pole seetõttu võimalik.

Küll rajatakse plaanitud kaldakindlustused seetõttu veidi kaugemale, et vrakki säästa.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: