Google'it ähvardab uus trahvilaine

Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Debarchan Chatterjee

Kuigi Google'it ähvardab taaskord trahvide laine, pole ilmselt mõtet oodata, et sellest muutub oluliselt nende käitumine, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Halbadele esmaspäevadele mõeldes võis haarata selle nädala oma endale Google. Sellel nädalal teatasid 50 USA osariigi peaprokurörid nagu ühest suust, et alustavad kõik koos ja igaüks eraldi firma suhtes juurdlust konkurentsi reguleerivate seaduste rikkumise kahtlusega.

Peagi närviliseks ja keeruliseks kujuneva uudismaastiku võib kokku võtta juriidilist rünnakut koordineeriva Texase peaprokuröri öelduga. Selles märgitakse, kuidas domineerib Google kõikjal internetireklaami ja infootsingutega seotud tegevustes. Ridade vahelt võib välja lugeda, et selline jõupositsioon on kurja tegemise kasvulava.

Juhtunu ega süüdistava sisu pole vaatlejatele üllatuseks. Antud esmaspäeva ei saa võtta ettenägematu sammuna. Pigem oli õhus juba ammu tormi märke. Nüüd näeme siis reaalseid välgusähvatusi. Pealegi pole see uus torm, vaid suurte IT-ettevõtete päikesepaistelist kasvuaega juba pikemat aega nöökiva kehva ilma perioodi pikenemine. Kõige värskema pahameeletormi kasvu alguseks võib pidada viimaste USA presidendi valimiste, Brexiti ja Euroopas toimunud valimiste järel avalikuks saanud IT-firmade rolli poliitilistes manipulatsioonides ja kodanike privaatsuse kahjustamises.

Pahameele keerisesse esimesena sattunud Facebooki juht Mark Zuckerberg tõdes isegi, et riik peab asuma IT teenusete kantseldamiseks uusi reegleid looma. Omavahel konkureerivatelt IT ettevõtetelt ei tasu seda loota, kuna kõikide huvides oleks hea omada kohtunikuna kolmandat osapoolt. Kuigi esmaspäeval alanud loos on pihtide vahele võetud Google, pole vahepeal Zuckerbergi-vastane pahemeel vaibunud.

Näiteks ähvardas alles nädal tagasi senaator Ron Wyden, et Zuckerberg peaks arvestama reaalse vangistuse võimalusega. Seda siis lisaks firmat suvel tabanud viie miljardi dollari suurusele trahvile. Enamgi veel, möödunud reedel alustas New Yorgi peaprokurör koos seitsme osariigi ja Washingtoni ringkonna prokuröridega uut Facebooki torkivat juurdlust. Esmaspäeval alanud Google'it tabanud juurdluste lainet kommenteerides ei välistanud Washingtoni ringkonnaprokurör, et need kaks protsessi võivad mingil hetkel põimuda.

Lisaks osariikidele räägitakse üha valjemalt USA föderaalsetes ametkondades pulbitsevat indu asuda suurte IT ettevõtete tegevust kärpima. Enne seda peab eelnema nende ettevõtete tegevuse põhjalik uurimine. Vaevalt, et sobilik oleks pidada Google'i nahka paksuks. Umbes viimased kuus aastat on pidanud firma aga mitut juriidilist võitlust, mõned neist valusamad ja armilisemate tagajärgedega.

Kõige valusamad vitsad sai Google vanal mandril algatatud konkurentsiseaduste rikkumise süüdistuste tulemusel kui Euroopa Liit määras kahjude hüvitamiseks ligemale üheksa miljardi dollari suuruse trahvi. Suvel lõppenud Google viimane ja aastaid kestnud jõukatsumine USA föderaalse kaubandusametiga päädis viie miljardi dollari suuruse trahvikviitungiga.

Kardetavalt leitakse trahvimiseks põhjus seegi kord. Paistab, et samamoodi mõtlevad ka investorid. Uue juurdluse uudise peale kukkus Google'i emafirma Alphabeti aktsia väärtus paar protsenti. Juurdluste algatajate poolt võib protsess paista paljulubav. Hoolimata äärmiselt teravaks kujunenud poliitilisele polaarsusele teevad antud juhtumi puhul rivaalitsevad parteid koostööd. Inforuumis toimunu on mõlemale paistnud neid kahjustavana.

Näiteks arvavad vabariiklased, et liberaalse kallutatusega Ränioru IT-ettevõtted takistavad neid toetava informatsiooni levikut, mille tõttu saadi hiljutistel vahevalimistel oluliste kaotuste osaliseks. Samal ajal ei saa demokraadid üle presidendi valimiste kaotusest, pidades selles osaliseks süüdlaseks inforuumi valitsevate ettevõttete tegevust. Algatatud juurdluste täpsem sisu on veel teadmata. Taktikaliselt tugevamad argumendid rajatakse aga ilmselt teiste ettevõtete äri takistamisele.

Küünilisema vaatena võib olla kirjeldatu lihtsalt uue ajastu loomulik osa, mille sisu on aeg-ajalt suurte IT-ettevõtete makstav suureks olemise tasu. Nimetatagu seda siis trahviks. Sarnases olukorras on olnud kõik suured, sealhulgas Microsoft, Apple, Amazon jt. Vaatlejate hinnangul pole seniste juurdluste ja trahvide kiuste nende tegevuses kuigi palju muutunud. Kasv on vaid jätkunud ning võim suurenenud. Järelikult läheb karavan edasi ja käesolev on kõigest keskmisest kehvem esmaspäev.

 Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: