Sõda Huaweiga võib tuua telefonitööstusse oodatud innovatsiooni

Huawei logo.
Huawei logo. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA ristiretk Hiina telefonitootja Huawei vastu võib tarbijatele tervikuna hoopis kasu tuua. Seni Androidile ja Google'ile lootnud ettevõte toob esimesed täiesti uuel platvormil põhinevad telefonid väidetavalt müüki juba järgmisel kuul, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ühendriigid tõukavad Hiina tehnoloogiahiidu Huaweid tehnoloogiaturult välja. Sama palutakse teha lääneliitlastel, ennekõike suurte turgudega Ühendkuningriigil, Saksamaal ja Prantsusmaal. Ameeriklased ähvardavad ühisrinde murdumisel piirata nende võimupiiridesse jääva kõige uuema tehnoloogia ja julgeolekuinfo jagamist liitlastega. Surve on väga tugev, sest USA valitsus karmistas hiljuti Huawei vastaseid sanktsioone ja tõstis panuseid kaubandussõjas Hiinaga.

Selle raames teatas ka Google, et katkestab Huaweile juurdepääsu Android operatsioonisüsteemile. Üllatus oli suur ja ilmselt kõigile osapooltele ebameeldiv, sest Valge Maja otsustas teha sanktsioonides kiire kohanduse ja lubas jätkuda koostööl kuni 19. augustini. Mis seejärel juhtub, jääb teadmata. Küll aga toidab erakordne keeld erinevaid arvamusi. Neist paistab paljudele kõige loomulikumana, et Androidita kukub Huawei telefoniäri kokku.

Kuid see ei pea tingimata nii juhtuma. Pealesunnitud olukord võib käivitada oodatule vastupidise efekti ja luua maailma veel ühe mobiilse operatsioonisüsteemi. Hetkel jaguneb turg viisil, et enam-vähem kolmveerand on täidetud Androidiga, viiendik Apple iOS-iga, ja siis veel kolme-nelja tegija pakutavate platvormidega, milledest igaühele jääb protsendist väiksem murdosa.

Alanud aastal valmib hinnanguliselt 1,41 miljardit uut nutitelefoni. Eelmise aastaga võrreldes tähendab see mõneprotsendiline langust. Räägitakse telefonituru üldisest jahtumisest, rabavate uuenduste asendumisest vähese väärtusega trikitamisega, mille kõrval ei tundugi vana telefon ostuisu pärssivalt väga vanana.

Langevale turule toob alanud kaklus vaid probleeme juurde, kõige rohkem juba telefonidest küllastunud USA ja Euroopa turgudele. Samamoodi aitab kaasa Hiina vastane kaubandussõda telefonide äri langusele. Takistatud koostöö tõttu aeglustub uuendustsükkel ja telefonidest kaob modernsuse sära. Hinnad tõusevad sanktsioonide lisatud maksude ja muude tõkendite läbi.

Kliendid vihastavad ja muutuvad manipuleeritavaks, mis kultiveerib vimma tuntud kaubamärkide vastu. Pärast tüli lõppu on juba raksem turule tagasi tulla, kui kultuurimälu seostab üht või teist kaubamärki halvustavate omadustega. Näiteks õhutatakse Hiinas Apple'i telefonide vastast kampaaniat ja kutsutakse valima kodumaise valmistaja telefone. Tõenäiliselt püütakse USA-s õhutada vastupidist, aga seal on nagunii liidriroll Apple'i käes. Selle kasvatamine on võrreldes Hiinas kaotatugakindlasti väiksema efektiga . Pealegi on erinevalt Hiinast USA-s tegemist küllastunud turuga, kus kõigil on väga hea telefon juba olemas.

See toobki tagasi Huawei sundolukorra juurde. Maailmas tootis möödunud aastal kõige rohkem nutitelefone Samsung, valmistades iga viienda seadme. Teisel kohal oli Apple umbes 15 protsendi ja kolmanda koha hoidjaks oli Huawei paari protsendi võrra väiksema turuosaga.

Ülejäänud suhteliselt suured tootjad on samuti Hiina päritolu Xiaomi, Oppo ja Vivo, milledest omab igaüks turust alla 10 protsendi suurust osa. Kusagil kaugel on ka Nokia, mis veel mõne vanast ajast tuttava nimega kuulub turuülevaadetes kategooriasse "muud". Nime pidi neid enam ei mainitagi.

Alanud aastaks tõusis Huawei Apple'ist mööda maailma teiseks suurimaks telefoni tootjaks. Apple'i müük on viimased viis aastat ainiti langenud. Tegelikult langes samal ajal ka Samsungide müük. Vastupidiselt senistele liidritele on aga kõik nimetatud Hiina tootjad samal perioodil oma turuosa kasvatanud. Seda on need teinud peamiselt Hiina, India ja Euroopa turgudel.

Hiina ja India on piisavalt suured turud, et hoida seal juba niigi liidrirollis oleva Huawei äri rentaablina isegi juhul, kui firma peab leidma telefonidesse Androidi asemel midagi muud. Kusjuures see muu on neil juba olemas ja kannab hetkel nime HongMeng. Firma väitel oli nende uus operatsioonisüsteem kasutusvalmis juba eelmise aasta talvel, aga nad ei soovinud suhteid Google'iga rikkuda. Nüüd siis sunnib USA valitsus ise peale, et riigi oluline ettevõte kaotab ärivõimalusi kahel suurel turul.

Väidetavalt saabuvad esimesed HongMengil põhinevad telefonid müüki juba järgmisel kuul. Siis saame teada, kui tõsist konkurentsi uus platvorm pakub. Tõenäoliselt on tegemist Androidi vabavaralise lähtekoodi projektile rajaneva lahendusega, tänu millele säilib paindlik kokkusobivus olemasoleva tarkvaraga ja lisandub pealesunnitud konkurentsienergiast innustunud innovatsiooni.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: