Kirbuvaratootjad nöörivad heausksetelt Androidi kasutajatelt sadu dollareid

Teadaolevalt kratsimisest küberkirpude vastu abi ei ole.
Teadaolevalt kratsimisest küberkirpude vastu abi ei ole. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Dado Ruvic

Google'i veebipoe vaiketingimused võimaldavad saata rakenduse kasutajatele paarisaja dollari suuruseid arveid isegi juhul, kui nad enne prooviperioodi lõppu selle telefonist eemaldavad, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Elav loodus on suur väärtusahel. Selline, milles kaotab teistest kõrgem vorm osa väärtusest näiteks energiana ning muutub järgmisele kasutajale tarviliseks. Lõpuks võetakse sellestki osa hüvest, misjärel see siirdub ahelas allapoole jne. Lõpuks jäävad alles lihtsad algosakesed, millest ehitatakse energiat ja infot kasutades uus suure väärtuse kandja.

Looduse skeemis leidub esmaseid kasutajaid ja mitmesuguseid parasiite. Viimased püüavad väärtusahelast oma osa varastada. Halvustav nimi tuleneb sellest, et nad teevad seda kellegi arvel ja tihti peremeesorganismi kahjustades. Mõneti on taoline looduslik "kuritegevus" vajalik, sest kannustab olelusvõitlust.

Päris huvitav oleks võimalus, kui saaks jälgida parasiitide sündi. Kuidas nad alustavad ja muutuvad vastavalt ohvri tegutsemisele ning võimekusele. Paraku peaks selleks minema ajas miljonite aastate taha, aga see pole võimalik. Teisalt on võimalik jälgida end ühe teise suure väärtusahela külge haakida püüdvate parasiitide sündi. Sobivaks vaatluslaboratooriumiks on tehnoloogia.

Vaatlus pakub arusaamisest tärkavat intellektuaalset meelehead. Praktilisema külje pealt õpetab see tervisliku käitumise nippe. Olgu värskeks näiteks suhteliselt lühikese aja jooksul ei millestki kriitilise massini jõudnud nutitelefone ja nende omanikke kurnav parasiitluse liik.

Nimetus võiksd olla kirbuvara. Kirbud on teatavasti peremeesorganismi verd imevad parasiidid. Nutitelefone kurnavad kirbud avastati üsna hiljuti. Nimi pärineb lõppenud aasta sügisest, kui fleeceware'i iseloomustanud infoturbefirma Sophos kasutas vastavat võrdlust kurnaja käitumist iseloomustamiseks.

Praegu hinnatakse, et kirpe esinevad umbes 600 miljonil Android operatsioonisüsteemi kasutavatel telefonidel. Nakatumine saab alguse Google rakenduste kauplusest.

Tegemist on tasulise tarkvara kategooriasse varjuva tootega. Paljud tasuliste rakenduste arendajad pakuvad klientidele võimaluse selle hüvesid esmalt proovida. Näiteks kuu aega ja kui klient jätkab rakenduse kasutamist, võetakse Google'i maksusüsteemi kaudu temalt ettenähtud tasu. Need, kes tasulist rakendust ei soovi, eemaldavad selle oma telefonist. Arendaja käsitleb seda lepingu lõppemisena.

Leidub aga ka selliseid kliente, kes käivadki tasulisi rakendusi nende katseaja jooksul kasutamas ja mõtlevad, et nii tegutsedes on nad omadega plussis. Probleem ei ole käitumises, sest selline teguviis pole keelatud. Probleem on pigem mõtlemises, mille sisus on varga kavatsuste elemente. Teine probleem on suhteliselt kõrges kirpudega nakatumise võimaluses. Teise ebaausa mõtlemisega inimeste grupi moodustavad nimelt arendajad, kes hoolimata sellest, et omanik kustutas telefonist nende toote, ei käsitle seda tootest loobumisena ja alustavad raha kogumist.

Petmise trikiks on tingimus, et kasutaja pidanuks arendajat tootest loobumisest konkreetselt informeerima. See on Google'i rakenduste poe vaikimisi tingimus. Ilmselt ei tule aga ilmselt keegi selle peale, et rakenduse kustutamine ei tähendagi sellest loobumist. Infoturvafirma Sophos avastas esialgu paarkümmend kirbuvara tootjat. Võiks ju arvata, et nad on lihtsalt inimeste hooletuse viljad ja neil pole kurje kavatsusi.

Samas viitavad mitmed asjaolud teadlikule nurjatusele. Alustada võib rakenduste lihtsusest, st arendaja ei tee suuri kulutusi. Samuti peab see olema populaarses valdkonnas. Märgatav osa neist on seotud pildistamisega ilmselt tänu sotsiaalmeedia pildinäljale. Kuigi sellistele rakendustele leiaks hulganisti tasuta alternatiive, on inimene juba kord selline, et raha eest ja kallim tundub kuidagi parem.

Kahtlus parasiitluse osas kaob, kui saadakse teada, et mõned kirbuvarad nöörivad "paksu nahaga" kliendilt enam kui paarisaja dollarilisi aastatasusid. See peaks olema ju päris valus, umbes nagu tõeliste kirpude puhul. Teadaolevalt kratsimisest nende vastu abi ei ole.

Ajalooliselt inimest kiusanud kirbuliik Pulex irritans on väljasuremise piiril ja kantud punasesse raamatusse. Inimeste võit parasiidi üle pole järelikult lootusetu. Oluline on teadlikkus. Kas sinu telefon põhjustab sügelust?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: