Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristjan Port: Apple'i ja Androidi vastasseis peegeldub kasutajate iseloomus

Apple Music
Apple Music Autor/allikas: Pressimaterjalid

Peakonkurendi Apple'i telefoni seitsmenda versiooniga võidu joostes viskus Samsung mõttelisele finišijoonele oma uue telefoniga umbes kuu aega varem. Paraku ei saa võitjat välja kuulutada, sest eelmisel nädalal tuli uus Galaxy Note 7 poodidest ja kodudest tagasi kutsuda.

Kiirustamine põhjustas tõenäoliselt kvaliteedikontrollis vea, kuna uued telefonid hakkasid akudega seotud probleemi tõttu siin-seal põlema süttima. Kaasaegsete akude puhul on oluliseks ohuallikaks materjalide ja tootmisprotsessi puhtus, sest väikesesse ruumi paigutatud kõrge energiapotentsiaaliga elemendid võivad lühisesse sattuda ja vabastada energiat nagu keevitusaparaat. Küll nagu ebapraktiliselt tilluke keevitusaparaat, aga tekkida võivast elektrikaarest piisab komponentide süütamiseks ja isegi pisikeseks plahvatuseks.

Seega pole kahe peamise nutitelefoni-gladiaatori vahel alanud uues, järjekorranumbriga seitsmenda versiooni mängus lõpuskoor veel kõlanud. Kuulujuttude järgi reageeris Apple uuele olukorrale ja suurendas oluliselt iPhone 7 komponentide hankeid, kavatsedes uut telefoni esialgsest plaanist toota oluliselt rohkem ning loomulikult ka müüa.

Kuid ka õunalogoga firmal pole rõõmustamiseks põhjust, sest viimasel ajal on Apple telefonide müük langenud igas kvartalis 15 protsenti ja võrreldes eelmisel aastal müüdud kuuenda versiooniga loodetakse käesoleval aastal saavutada eelmise aasta müüginumbritest kõigest 70 protsenti. Seda kõike hoolimata uue mudeli tekitatavast turundusefektist.

Äsja avalikkusele tutvustatud telefoni seitsmendat inkarnatsiooni eristab varasemast võimekam kaamera, loodetavasti paari tunni võrra kauem kestev aku, veekindlus ja stereokõlarid, aga ka uudne ja paljudes meelehärmi põhjustada lubav kõrvaklapiliides ning lisaks võimekamale protsessorile veel mõned pisemad lisad. Võib oletada, et nii mõnigi Samsungi parima telefoni ostmist kaalunud inimene vaatab nüüd Apple'i poole.

Pealegi ei lasegi Samsung mõnda aega uut telefoni osta, sest peab tekkinud probleemi lahendama ja siis välja mõtlema uue ja turuosalistes kindlustunnet ning uut ostuisu kasvatava turundustaktika. Teisalt ei tasu unustada, et õnnetus võib tulla ka Apple'i telefoni peole, nagu juhtus äsja Samsungiga. Hoiatus anti Apple'ile juba eelmisel korral, kui esimeste kuuenda seeria ostu üle rõõmustanute taskutes hakkas telefon kuni purunemiseni kõverduma.

Kuna sõda Apple ja Samsungi ning korealaste tarkvaraks valitud Google Androidi vahel toimub mitmel rindel, jagades ka inimesi kahte leeri, siis kiivast olukorda saab toita uue provokatiivse tähelepanekuga. USA Lincolni ülikooli psühholoogid uurisid rivaalidest telefoniplatvormi iPhone ja Androidi kasutajaid ja leidsid, et heaks peetavad inimlikud omadused jagunevad gruppide vahel ebavõrdselt. Otsesemalt öeldes paistavad ühte tõugu telefoni eelistajad teisest paremate inimestena.

Uuring koosnes kahest järgust, milles esimeses paluti 240 inimesel kirjeldada, mis võiks iseloomustada mõlema telefoni kasutajaid. Seejärel koostati kogunenud isikuomaduste jaoks testikogum ning rakendati seda 530 Androidi ja iPhone'i kasutaja uurimiseks. Arvatakse, et telefon toob isikuomadused telefoni valikul esile, kuna telefonist on saanud mitmekülgne ja nähtav elu osa millega konstrueerivad inimesed enda kuvandit, peegeldades samal ajal endale teadmatult oma sisemaailma. Kasvavat osa elu puudutavast telefonist on kujunemas tasahilju inimese miniversioon.

Proovige nüüd ära arvata, kumma telefoniliigi omanikud on ekstravertsemad? Kellele võiks olla olulisem demonstreerida kõrgemat staatust? Millise telefonisordi kasutajate seas on kaks korda rohkem naisi? Kumma variandi puhul püütakse rohkem vältida teistega sarnanemist? Ja lõpuks, kumma telefonimargi kasutajate seas leidub rohkem ausaid inimesi?

Tollest viimasest küsimusest peaks piisama kakluse algatamiseks. Kusjuures tõenäoliselt tõstab rusika selle margi eelistaja, kes jääb teiseks diskreetsuse ning vaoshoituse mõõdikutes. Kas tundsite ära? Õige vastus algab „A“-tähega.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: