Videomänge mängib maailmas juba iga kolmas inimene

Arvutimängude mõju inimeste psüühikale on küll väike, ent on siiski olemas.
Arvutimängude mõju inimeste psüühikale on küll väike, ent on siiski olemas. Autor/allikas: Redd Angelo/Unsplash

Kuigi videomängude populaarsus jääb veel alla jalgpallile, küündib sektori maht juba ligi triljoni dollarini, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Psühhiaater viib läbi assotsiatsioonitesti, milles ütleb ta märksõna. Vastaja peab reageerima esimese talle pähe tulnud sõnaga. Seekord pakub katse korraldaja kolm sõna: Tencent, Sony ja Microsoft. Milline oleks sinu reaktsioon?

Kui kuulud maailmas ühe kolmandiku sekka, vastad tõenäoliselt midagi arvutimängudega seonduvat. Värske analüüs hindab, et mängib käesoleval aastal arvuti või mängukonsooliga umbes 2,5 miljardit inimest. Rahaliselt toovad nad sektorisse 152 miljardit dollarit. Mõlemad arvnäitajad kasvavad. Aastaks 2025 hinnatakse mänguäri suuruseks 300 miljardit dollarit.

Suurusjärgu tajumiseks võiks võrrelda 2,5 miljardit mängijat jalgpalli maailmameistrivõistluste 3,6 miljardini ulatuva vaatajaskonnaga. Seega ületab traditsiooniline jalgpall seni veel e-mänge. Kuulsate võistkondade treenerite juurest võib kuulda aga videomängudele kaotatud töövõime tõttu pahameelt aga juba praegu. Trenni tehakse korralikult. Puhkuse üle puudub treeneril kontroll. Taastumiseks vajalik energia kulutatakse elu üle võimu haaravatesse mängudesse.

Võimalik, et nii mõnigi noor kaalub, kas minna traditsioonilisesse spordi- nagu jalgpallitrenni või proovida edu e-Spordis. Eelmisel aastal jagati seal auhindadena üle 150 miljoni dollari. Võrreldes teiste spordialadega jooksevad sponsorid selle valdkonna peale tormi. Aastases võrdluses kasvas sponsorite rahaline panus 34 protsenti ja läheneb poolele miljardile dollarile.

Meediaõiguste müük kasvas samal ajal 42 protsenti ja toob valdkonda veerand miljardit dollarit. Järgnevad reklaam 189 miljoniga ning erinevad kaubandussaadused koos piletimüügiga toovad sisse natukene üle 100 miljoni. Globaalselt hinnatakse 2019. aastal toimuvate videomängude võistluste vaatajaskonna suuruseks 453 miljonit inimest, kellest umbes 201 miljonit on regulaarsed fännid.

USA-s teatakse hästi ameerika jalgpalli liigat NFL'i ja selle finaal Superbowl hüpnotiseerib paariks päevaks kogu riigi tegevuse. Ometi vaatab NFL'i vähem pealtvaatajaid kui koguneb vaatama eSpordi egiidi all toimuvaid arvutimängu suurvõistlusi. Superbowli vaatab umbes 100 miljonit inimest ja liigas liigub aastas umbes 18 miljardit dollarit.

Maailma kinodes vahetab omanikku 41 miljardit dollarit ja koduse meelelahutuse globaalseks käibeks hinnatakse 55 miljardit dollarit. Loetelu võib jätkata, aga videomängusektoris liikuva raha, mängijate ja pealtvaatajate kõrval jäävad need näitajad üllatavalt kahvatuteks. Arvutiprotsessoriga loodud maailmas mängivate mängijate arv ületab isegi pea kahekordselt televiisorivaatajate oma. Järelikult peab pühendama sellele valdkonnale rohkem tähelepanu ja mõtteenergiat.

Peeaegu pool videomängude turust asub Aasia ja Vaikse Ookeani regioonis. Euroopa osaks on umbes veerand, kaks viiendikku kuulub Põhja Ameerikale ja alles jääv neli protsenti jagatakse ladina-ameeriklaste vahel. Eelmise aastaga võrreldes on kasv 9,6 protsenti ja see jätkab tõusu enam-vähem sama tempoga kõikides mainitud regioonides.

Kultuur kui ühine väärtuste süsteem kujuneb selle liikmete tegevuse tulemusel ega küsi kelleltki eraldi luba. Olukord, milles on seotud mängumaailmaga iga kolmas indiviid, sunnib ülejäänuid kultuursuse nimel nüüd natukene pingutama. Näiteks mõnes seltskonnas rumala tunde vältimiseks tasub meelde jätta kolme-nelja populaarseima mängu nimed: Fortnite, Minecraft, Call of Duty ja Super Smash Bros.

Kui tahad jätta huvitavama mulje, nooguta kuuldes nimesid: PUBG mobile, mis on lühend mängule PlayerUnknown's Battlegrounds. Praegu on see kõige populaarsem mobiiltelefonides ja tahvelarvutites mängitav mäng, eespool Minecrafti ja Clash of Clans'i. Mobiilne platvorm moodustabki poole videomängude turust.

Jõuluvanale saadetavate palvete seas kaalub ilmselt telefoniteemaliste soovide taustal enim selle mängupotentsiaal, mitte helistamine. Kui psühhiaater ütleb sõna "nutitelefon", kuidas sina vastad?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: