Taimelehtedelt õhku sööstvad kastepiisad levitavad nakkusi

Foto: 东旭 王/Unsplash

Nii nagu nohu võib kanduda aevastusega ühelt inimeselt teisele, võib mõni taimehaigus levida ühelt taimelt teisele kastepiiskadega. Ameerika teadlased on avastanud taimenakkuste seniteadmata levikuviisi, mida tõepoolest võib võrrelda aevastusega.

Teadlased teadsid ennegi, et bakterid ja seened võivad lehelt lehele kanduda tuulega, aga neid võib endaga kaasas kanda ka vihmapiisk, mis enne ühele, siis teisele lehele langeb.

Nüüd on Jonathan Boreyko Virginia Tehnikaülikoolist ja ta kolleegid püüdnud videosse, kuidas kastepiisad nisu lehel ühinevad.

Nisu leht on väga hüdrofoobne ehk mittemärguv. Kastepiiskade ühinedes vabaneb suur hulk pindpinevusenergiat, mis muundub kineetiliseks energiaks, ja ühinenud piisk sööstab lehelt õhku nagu vedrust visatud.

Omal jõul võib piisake lennata kuni viie millimeetri kaugusele, kuid kui tuul ta endasse haarab, siis märksa kaugemalegi.

Boreyko ja kolleegid tuvastasid, et sellised hüpikpiisad võivad levitada ka teraviljadel pruunroostet põhjustavaid seeni.

Nad kirjutavad ajakirjas Journal of the Royal Society Interface, et üheltainsalt lehelt võib tunni ajaga paiskuda kas või sada seeneeost, mille tuul võib siis juba kergesti ka naabertaimedele laiali kanda.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: