Saksamaa kartelliamet asus Facebooki veristama

Föderaalne kartelliamet toetub Euroopa Liidu andmekaitse määrusele.
Föderaalne kartelliamet toetub Euroopa Liidu andmekaitse määrusele. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/DADO RUVIC

Saksamaa föderaalne kartelliamet andis Facebookile sooja soovituse loobuda kasutajate kohta andmete kogumisest, kuid jätkata samas neile teenuse pakkumist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Saksamaal esindab riigi vahendusel rahva õiglase ettevõtluse huve Bundeskartellamt ehk föderaalne kartelliamet. Nüüd on sobiv meenutada seda hetke lapsepõlvest, kui keegi hoolivatest vanema põlvkonna sugulastest luges uut muinasjuttu ja kuulsid esimest korda müstilise kangelase meeli erutavalt ülevat nime.

Võib-olla läksin natukene liiale, aga mõte on selles, et Bundeskartellamtil õnnestus võib-olla raiuda maha Facebooki pea. Selle 2,3 miljardi ära nõiutud ohvri pääsemine pole veel kindel, sest põnev lugu jätkub. Iga tõeliselt hea jutustus sisaldab enne täielikku lõppu veel tervet rida põnevaid pöördeid. Tõeliseks headuse proovikiviks on aga ikkagi õnnelik lõpp.

Õnnelikku lõppu oodates võib üle korrata loo esimese poole. Facebook kogub kasutajate kohta andmeid ja müüb neid reklaamiandjatele. Kasu jagatakse omanike vahel ja investeeritakse ettevõttesse veelgi tõhusama andmekombaini ehitamiseks. Kasutajad sellest kasu ei saa. Samuti ei saa kasutajad teada, kuidas kogutakse nende kohta andmeid ning neid kombineeritakse ehk kui alasti inimesi võetakse ja mida selle kõigega hiljem tehakse.

Kuna andmeid peetakse modernse ajastu varanduseks, sarnaneb juhtuv loole vaeslapsest ja kurjast võõrasemast koos oma perega. Maalitud muinasjutusüžee sagedaseks puändiks on ohvrist tegelase vabatahtlik roll ja olukorraga nõustumine. Sama kordub ka Facebookiga, kui kasutajalt küsitakse menüüde rägastikus klõpsatavate klauslite, teenuste ja tingimustega nõustumist.

Saksamaa kartelliameti hinnangul on taolises keerulises vormis pakutav kliendile olulises küsimuses nõustumise küsimine sisulise ja ausa leppe paroodia. Kasutajatele ei tõuse andmete kogumisest otsest kulu. Küll aga tähendab selline asjade korraldus kliendi jaoks oma andmete üle kontrolli loovutamist.

Suure firma juhtiva turupositsiooni tõttu eeldatakse neilt suuremat korrektsust. Amet rõhutab, et tänu praktiliselt konkurentsitule turupositsioonile on Facebook sisenenud riigi alamate ellu moel, milles on kasutajate ainukeseks valikuvõimaluseks väljuda olulisest osast oma suhtlusmaailmast.

Taoliselt pealesurutud võta-või-jäta privaatsustingimustega nõustumise pakkumist ei saa käsitleda lepinguna. See kujutab väljapressimise vormi, mille tagajärge ei saa pidada päris nõustumiseks. Amet tõlgendab seda dominantse turupositsiooni ärakasutamisena.

Korraks muinasjutu allegooriasse tagasi langedes, äsja kirjeldatu kujutab kangelase esialgseid samme, millega püüab mõjutada hiiglasest vastase tähelepanu. Kolli kaelal pulseeriva soone tabamise sammuks võib pidada ettekirjutust, milles piiratakse osutusega peagi aastaseks saava Euroopa Liidu isikuandmete kaitse üldmäärusele Facebooki õigust koguda kasutajate kohta andmeid.

Ameti ettekirjutuse avaliku teadande ridade vahelt saab välja lugeda sõbraliku soovituse, et firma võib jätkata teenuse pakkumist kasutajate kohta andmeid kogumata. Sisuliselt tehakse ettepanek, mille kohaselt loobuks Facebook peamisest tuluallikast. Nad ei pea loobuma samas teenuse tarnimisest, sest teist samasugust ju turul pole. Ettekirjutuse kontekstist võib veel välja lugeda soovitust olla andmete kogumisega kasutajatele ka kuidagi tasuv, sest vaid siis ehk kasutaja nõusse saamisel võivad jätkata nad nende kohta andmete kogumist.

Tehniliselt eeldatakse Facebookile kuuluvates teenustes WhatsApp ja Instagram samuti kasutajatelt selgelt põhjendatud andmete kogumisega vabatahtlikku nõustumist. Selle puudumisel võib andmeid koguda, aga neid ei tohi siduda kasutaja kontoga ega kombineerida Facebooki andmetega. Sama nõue kehtib ka olukorras, milles koguvad ja edastavad Facebookile andmeid kolmandate osapoolte veebikeskkonnad. Kasutajalt vabatahtliku nõustumiseta seda teha ei tohi.

Kartelliamet kirjeldas, kust piir jookseb ja soovitab leida firmal sobiv lahendus. Muinasjutu mõttes lõikas Bundeskartellamt Facebooki raharinglusesse tõsise haava ja jättis suure tegelaskuju ennast ise päästma. Abi oleks saadaval, aga vaid siis, kui lambukesed nõusse saadakse. Ühe võimaliku lahendusena võib muutuda Facebook tasuliseks. Vastutasuna loobuks see kasutajate katkematust röntgenikiirtega läbivalgustamisest. Muutuste surve kasvab, sest lisaks Saksamaale kehtib isikuandmete kaitse üldmäärus teistele liikmesriikidele.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: