Pandad sõid veel hiljuti muudki kui bambust

Foto: AFP/Scanpix

Panda ehk bambuskaru on eriline muu hulgas selle poolest, et toitub peaaegu ainult bambusest. Laialt levinud seisukoha järgi on tänapäeva pandade eelkäijad peamiselt bambuse närimisega piirdunud juba vähemalt kaks miljonit aastat.

Nüüd aga on Hiina teadlased saanud tõendeid, et mõnedel vaid mõne tuhande aasta eest elutsenud pandaliikidel oli toidusedel märksa mitmekesisem.

Fuwen Wei Hiina Teaduste Akadeemiast ja ta kolleegid kirjutavad neist tõenditest ajakirjas Current Biology. Nad uurisid, missuguseid isotoope leidub tänapäeva pandade luudes sisalduvas kollageenis, aga peale pandade uurisid nad nende isotoopide sisaldust ka mitmetel teistel samas kandis elavatel imetajaliikidel.

Süsiniku ja lämmastiku isotoopide järgi sai jaotada kõik loomad kolme selgesse rühma: lihatoidulised, taimetoidulised ja pandad ehk bambusetoidulised. Siis aga määrasid teadlased kollageenis sisalduvaid isotoope ka 12 pandafossiilis, mis on Hiinast leitud.

Selgus, et tänapäeva pandadel ja minevikus elanud pandadel on need isotoobid vägagi erinevad, aga ka möödunud aegade pandaliikide vahel olid suured erinevused. Arvata võib, et need erinevused tulenevad erisugusest toitumisest. Päris kindel puhtalt isotoopide põhjal olla ei saa, aga Wei ja kolleegide väitel toitusid kunagised pandad enam-vähem sama mitmekesiselt, kui teised nende kõrval elanud imetajad.

Edasi on teadlastel kavas uurida, millal täpselt pandad bambusedieedile üle läksid ja kui me teame millal, siis on meil võib-olla lihtsam vastata ka küsimusele miks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: