Punaseid pandasid on kahte liiki

Foto: Greg Hume/ (CC BY-SA 3.0)

Pandasid on rohkem liike, kui seni enamasti eeldatud. Peale selle, et on olemas hiidpanda ja punane panda, kes ei ole omavahel muide üldse lähedalt sugulasedki, on nüüd saadud uut tõendust, et punane panda jaguneb tegelikult kaheks eraldi liigiks.

Yibo Hu ja Arjun Thapa Pekingist Hiina Teaduste Akadeemia zooloogia instituudist on koos kolleegidega uurinud põhjalikult punapandade geene. Nad kõrvutasid 65 isendil kogu genoomi, lisaks veel 49 isendil eraldi Y-kromosoomi geene ja 49 isendil mitokondrigeene.

Kõigis kolmes geenivaates oli nende hinnangul piisavalt palju erinevusi, et himaalaja punast pandat ja hiina punast pandat võiks pidada omaette liikideks. Seni on neid enamasti käsitletud punase panda alamliikidena. Geenipõhist liigieristust toetab ka kahe liigi isendite mõnevõrra erinev välimus, eeskätt karvatooni ja sabatriipude poolest.

Hu, Thapa ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et kaks punapandaliiki lahknesid geeniandmete põhjal umbes 200 000 aastat tagasi.

Himaalaja punapanda populatsioon on selle aja jooksul läbinud kaks niinimetatud pudelikaela ehk ajajärku, mil isendite arv oli väga väike. Sinna kõrvale on neil ajaloos panna aga ka üks väga rohke arvukusega ajajärk.

Hiina punapandadel on pudelikaelu olnud tervelt kolm, ja kuigi ka neil on olnud üks tavapärasest veidi rohkema arvukusega aeg, ei olnud see siiski nii ulatuslik kui himaalaja punapandadel. Selle tulemusel on hiina punaste pandade geneetiline mitmekesisus tänapäeval üsna väike.

Punane panda kui senise arusaama järgi üksainus liik on Rahvusvahelise Loodushoiuliidu määratluse järgi arvatud ohustatud liikide hulka. Karta on, et sama staatus pärandub ka mõlemale nii-öelda nominaalsele järglasliigile, kui nende ohustatusastet eraldi määrata.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: