Barnardi tähe planeedi põu võib olla elukõlblikult soe

Foto: Steve Quirk / Wikimedia Commons

Barnardi tähe ümber tiirutaval planeedil valitsevad tõenäoliselt eluks kõlblikud olud.

Barnardi täht on meile väga lähedal, ainult kuus valgusaastat. Temast lähemal on Päikesesüsteemile ainult Alpha Centauri kolmiktähesüsteem.

Barnardi tähe planeet Barnard b avastati üsna hiljuti; avastus tehti teatavaks mullu novembris. Massi poolest on planeet maakerast arvatavasti 3,2 korda suurem, kuid seal on väga külm, pinnatemperatuur on vaid –170 kraadi Celsiust.

Ameerika Ühendriikide Villanova Ülikooli astrofüüsikud Edward Guinan ja Scott Engle teatasid Ameerika Astronoomiaühingu konverentsil eile Seattle'is, et nende arvutuste järgi suudaks planeedi geotermiline soojus luua planeedi pinna all elukõlbliku vööndi.

Päikesesüsteemis võiks võrdluseks tuua Jupiteri kuu Europa, mille jäise pinna all laiub teadlaste arvates Jupiteri loodejõudude energiaga ülal peetav ookean, kus võivad samuti valitseda elukõlblikud tingimused.

Barnard b pinna all võib algelisematele eluvormidele soodus keskkond olla kujunenud juhul, kui planeedil on samasugune rauast ja niklist kuum tuum nagu arvatakse olevat maakeral. Tuum annab siis ka ülejäänud planeedile sooja, aga loob ka magnetvälja, mis kaitseb võimalikke elusolendeid Barnardi tähe võimsate kiirguspahvakute eest.

Guinan ja Engle loodavad, et tulevikus õnnestub Barnardi tähe planeeti vaadelda ka otseselt teleskoobiga. Siis saaksime juba üsna vahetut teavet planeedi atmosfäärist, pinnast ja võimalikust elukõlblikkusest.

Barnardi täht on punane kääbus, mis on tuntud erakordselt nobeda omaliikumise poolest: ta nihkub taevavõlvil kümme kaaresekundit aastas.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: