Heeringavaala ja mägigorilla arvukus on tänu looduskaitsjatele tõusnud

Heeringavaal (vasakul) ja mägigorilla.
Heeringavaal (vasakul) ja mägigorilla. Autor/allikas: d_proffer/CC BY 2.0&Aqqa Rosing-Asvid/CC BY 2.0

Hävimisohus heeringavaala ja mägigorilla arvukus on tänu looduskaitsjate pingutustele kasvanud, teatas Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN) kolmapäeval.

IUCN ütles ohustatud liikide "punast nimekirja" uuendades, et üldise vaalapüügikeelu tõttu on heeringavaala populatsioon 1970. aastate keskpaigast alates peaaegu kahekordistunud ja täiskasvanud isendeid on nüüdseks umbes 100 000. See lubab kanda heeringavaale "ohustatud" loomade kategooriast "haavatavate" kategooriasse.

"On suur kergendus näha arvukust taas tõusmas," ütles IUCN-i vaalaliste töörühma juht Randall Reeves.

Mägigorilla tõsteti mitme riigi looduskaitsjate ühiste pingutuste tulemusena "kriitiliselt ohustatud" liikide rühmast "ohustatute" kategooriasse.

Viimati anti mägigorillade populatsioonile hinnang 2008. aastal, siis oli neid umbes 680 isendit. Kümne aastaga on nende inimahvide arvukus tõusnud üle 1000, mis on kõigi aegade kõrgeim registreeritud näitaja, ütles IUCN.

Idagorilla alamliik mägigorilla elab kahes kohas Kongo Demokraatlikku Vabariiki, Rwandat ja Ugandat läbival piiratud alal umbes 800 ruutkilomeetril.

Uuendatud punases nimekirjas on 96 951 taime- ja loomaliiki, neist 26 840 on hävimisohus.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: