Euroopa lumevaip muutub üha õhemaks

Foto: Siim Lõvi /ERR

Lund veel üle Eesti maha pole tulnud – küllap peagi tuleb, aga ega suuremat lootust vist pole, et hanged talvel räästani küündiksid, nagu vanemate inimeste juttude järgi varemalt ikka tavaline olnuvat.

Hollandi teadlastegi värskest uuringust nähtub, et kogu Euroopas on talvine lumevaip viimaseil aastakümneil kiiresti õhenenud.

Gerard van der Schrier De Biltis asuvast Madalmaade Kuninglikust Meteoroloogiainstituudist ja ta kolleegid analüüsisid enam kui 60 aasta jagu Euroopa ilmajaamade lumekatte- ja muid andmeid.

Selgus, et suuremas osas Euroopast, erandiks vaid üksikud eriti külmad või varjulised paigad, on keskmine lumepaksus alates 1951. aastast tublisti kahanenud - umbes 12 protsenti kümne aasta kohta, kuid 1980. aastatest peale veelgi enam.

Kõige paksema lumega paikades on kahanemine enamasti olnud küll aeglasem, aga ainult natuke aeglasem.

Van der Schrier ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Geophysical Research Letters, et lumekao põhjus on kliimamuutus, mis avaldub nii temperatuuritõusus kui ka sademerežiimi nihetes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: