Laupäeval näeb Eestis osalist päikesevarjutust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Osaline päikesevarjutus kosmosest nähtuna.
Osaline päikesevarjutus kosmosest nähtuna. Autor/allikas: NASA/SDO

Laupäeval, 11. augustil näeb Põhja-Ameerika ja Euraasia põhjaosas, sh Eestis soodsate ilmastikuolude korral osalist päikesevarjutust.

Tallinnas algab päikesevarjutus kell 11.53 ja kestab 12.41-ni. Päikesevarjutuse maksimum saabub kell 12.17. Sõltuvalt täpsest asukohast on varjutuse alg-ja lõppaeg Eesti piires paari minuti võrra nihkes.

Kuu vari libiseb osalise päikesevarjutuse korral planeedist üle vaid riivamisi ehk Maa, Kuu ning Päike pole täielikult ühel joonel. Nii on varjutuse tipphetkel varjatud Tallinna elavate inimeste jaoks vaid kuus protsenti Päikese pinnast, lõuna pool veelgi vähem. Kuu varju tasub otsida tähe loodeservast.

Tegu on aasta kolmanda ja viimase osalise päikesevarjutusega. Järgmist täielikku päikesevarjutust näeb Euroopas 21. jaanuaril 2019.

Osalist päikesevarjutust näeb Põhja-Ameerika ja Euraasia põhjaosas. Autor: Fred Espenak/NASA


  • Kõige parem, mugavam ja ohutum on päikesevarjutust vaadata läbi spetsiaalse päikeseteleskoobi.
  • Päikesevarjutust saab ohutult vaadata ka läbi päikesefiltri, filtrikilega varustatud teleskoobi ja binokli või spetsiaalsete päikesevarjutuse prillide.
  • Samuti saab vaadata varjutust projektsioonimeetodil – kui teleskoopi või binoklisse sisse vaatamise asemel suunata binokkel/teleskoop varju järgi Päikesele ning teleskoobi okulaarist mõnikümmend sentimeetrit eemal hoida valget paberit, tekib sellele Päikese kujutis. Ilma filtrita teleskoopi ja binoklisse sisse vaadata ei tohi.
  • Projektsioonimeetodit saab kasutada ka ilma teleskoobi või binoklita. Selleks läheb vaja ainult kingakarpi. Kingakarbi kitsama seina keskele tuleb teha nõelaga pisike auk ja karp suunata Päikese poole. Selleks tuleb vaadata, kuidas muutub karbi vari maapinnal – kui vari on kõige väiksem, on karp Päikese suunas ning vaadata karpi pealt sisse. Auguga seina vastasseina tekib pisike Päikese kujutis.
  • Varjutust saab vaadata ka läbi keevitamisel kasutatava kaitseklaasi DIN14, mida leiab suuremate ehituspoodide riiulitelt.
  • Päikesevarjutuse jälgimiseks CD- ja DVD-plaatide kasutamisel tuleb lla ülimalt tähelepanelik – kui CD-st või klaasist tavavalguses läbi näeb, pole Päikese vaatlemine kindlasti ohutu.
  • Kui Päike tundub valitud meetodil vaatlemiseks liiga hele ja on silmadele ebamugav, pole tõenäoliselt tegu ohutu meetodiga.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: