Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Elurikkus taastus sauruste-asteroidi kraatris kiiresti

66 miljonit aastat tagasi kukkus Maale suur asteroid ja tekitas keskkonnakatastroofi, mille tagajärjel surid välja väga paljud liigid, nende seas dinosaurused. Nüüd on teadlased avastanud, et asteroidikraatris taastus elu üllatavalt kiiresti.

Chris Lowery Ameerika Ühendriikidest Texase Ülikoolist koos oma kolleegidega kirjutab ajakirjas Nature, et juba mõni aasta pärast asteroidi kukkumist elas kraatris mereolendeid ja 30 000 aastat hiljem õilmitses seal rikkalik ökosüsteem.

Seni on paljud teadlased eeldanud, et kraatris ja selle lähistel kulges taastumine palju aeglasemalt kui mujal maailmas, sest seal võis leiduda rohkesti asteroidist pärinevaid mürgiseid metalle ja muid saasteaineid.

Lowery ja kolleegide tulemus tugineb hiljuti Mehhiko lahe põhjast välja puuritud materjalile, millest leiti üherakuliste olendite mikrofossiile ja natuke suuremate olendite uuristatud käike. Need märgid annavad kaudselt tunnistust sellest, et kraatri sees ja ümber elutses ka muid, veel suuremaidki olendeid.

Esimesi elumärke leidus teadlaste sõnul juba kaks-kolm aastat pärast asteroidilööki. 30 000 aasta pärast leidus seal juba rohkesti väikesi veetaimi, mis tõenäoliselt lõid soodsad tingimused väga rikkalikuks põhja- ja pinnaelustikuks.

Mõnedes teistes kohtades, näiteks Atlandi ookeani põhjaosas, aga ka Mehhiko lahe muudes piirkondades jõudis elurikkus samasugusele tasemele alles mitmesaja tuhande aasta pärast.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: