Hiina kosmosesond jõudis Kuu juurde ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: NASA

Hiina kosmosesond Queqiao jõudis reedel Kuu juurde, võttis pisut hoogu maha ja jätkab nüüd teed oma sihtkohta, Maa-Kuu süsteemi teise Lagrange'i punkti, mis asub Kuust veel umbes 64 000 kilomeetrit edasi.

Seal jääb ta ootama, mil aasta lõpus jõuab Kuu pinnale hiinlaste kuukulgur Chang'e 4.

Queqiao ülesanne on vahendada Maa ja Chang'e 4 vahelist sidet, sest Chang'e 4 on kavas saata Kuu tagaküljele, mida Maalt kunagi näha ei ole ja millega seetõttu otsesidet pidada ei saa.

Queqiao saab aga oma 4,2 meetrise paraboolantenniga sidet vahendada, sest ta ei hakka tegelikult olema täpselt Lagrange'i punktis, vaid asub selle punkti ümber tiirutama, nii et nii Chang'e 4 kui ka Maakera on tal korraga vaateväljas.

Queqiao startis Maalt Eesti aja järgi möödunud esmaspäeva varajastel öötundidel ja möödus reedel Kuust umbes 110 kilomeetri kõrguselt. Lähimöödumine toimis pidurdusmanöövrina. Kui manööver poleks õnnestunud, oleks Queqiao võinud ka Maa peale tagasi suunduda.

Queqiao varustuses on kaks kaamerat, millega on kavas teha Kuu tagaküljest pilti. Kuu esi- ja tagakülg erinevad teineteisest päris tublisti. Näiteks ei leidu tagaküljel suuri niinimetatud meresid. Kui hiinlased nüüd Kuu tagakülge lähemalt uurivad, siis on lootust kahe külje eripalgelisuse tagamaid paremini mõista.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: