Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Miks lindudel hambaid ei ole?

Foto: Sander Loite/ERR

Miks ei ole lindudel hambaid? Kas sellepärast, et ilma hammaste raskuseta on kergem õhus püsida? Või sellepärast, et hambutu nokaga on parem tõuke süüa? Ei ja veelkord ei, ütlevad Saksamaa teadlased.

Tzu-Ruei Yang ja Martin Sander Bonni Ülikoolist väidavad väljaandes Biology Letters, et hammaste puudumine võimaldab lindudel kiiremini mune haududa.

Tuleb välja, et lindude iidsed esivanemad dinosaurused haudusid tavaliselt mune mitu kuud, tänapäeva lindudel aga kulub selleks vaid mõni päev kuni mõni nädal. Seda peamiselt tänu sellele, arvavad Yang ja Sander, et linnuloode ei kuluta hammaste kasvatamise peale üldse aega.

Saurusemunade uuringuist on selgunud, et just hammaste kasvatamine võis võtta tervelt 60 protsenti haudeajast. Kuid haudeaeg on lootele üsna ohtlik aeg, sest kiskjatele on muna eriti kerge saak.

Nii järeldavadki Yang ja Sander, et hambad ongi lindudel kadunud selleks, et haudeaeg oleks lühem.

Varem on lindude hambutuse seletuseks pakutud, et kergema nokaga on parem lennata või et sileda nokaga on parem linnutoitu süüa. Kuid neile seletustele saab vastu väita, et ka dinosauruste seas esines hambutuid, nokaga liike, ja seda ka lennuvõimetute ja lihatoiduliste sauruste seas.

Seega tundub pigem, et peamine kasu hammaste kadumisest on ikka haudeaja lühenemine, ja et kui evolutsioon on mõnikord sellise lahenduseni jõudnud, siis ei ole olendi liikumisviis või toitumistava asjasse väga puutunud.

Kuid miks on näiteks hambutu suuga kilpkonnadel haudeaeg ikkagi suhtelselt pikk, sellele Yangi ja Sanderi teooria vastust ei anna.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: