Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Linnukesed toidavad poegi ülekuumenemise piiril

Foto: thelizardwizard/Creative Commons

Miks on linnul kurnas just nii palju mune, kui on, mitte rohkem. Kaua aega on arvatud, et kurna suurust piirab see, kui palju leidub pesa lähikonnas poegadele toitu. Nüüd aga on Rootsi teadlased avastanud uue seletuse – lindude kehatemperatuuri.

Jan-Åke Nilsson ja Andreas Nord Lundi ülikoolist uurisid salutihased, kelle kehatemperatuur on teistelgi väikestel värvulistel umbes 41 °C. Kui aga pesas on pojad, on neile toidu toomiseks pidevalt edasi-tagasi lennata.

See tõstab lindude kehatemperatuuri, aga puhkepausideks, mil keha võiks jahtuda, ei ole lihtsalt aega. Üle 45 °C kehatemperatuur on aga linnukestele juba eluohtlik. Mida rohkem on pesas poegi, seda rohkem tuleb pessa ka toitu tuua ja seda kõrgemaks kehatemperatuur tõuseb.

Nilsson ja Nord kirjutavad Briti Kuningliku Seltsi toimetistes, et see asjaolu seabki kurna suurusele piirangu, kuid kui ilmad on soojad, siis soojenevad pausideta lendavad linnudki kiiremini ega jõua poegi nii palju toita kui külmema ilmaga. Seetõttu võib arvata, et kliima soojenedes hakkab olema lindudel vähem poegi.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: