X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Barclay analüütikud: bitcoini-haigus näitab taandumismärke

Suurpanga Barclay analüütikud võrdlesid bitboini kiirelt kulgeva nakkushaigusega, mille suhtes hakkas laiemal elanikkonna kihil immuunsus tekkima pärast möödunud jõule, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Krüptoraha viljastus ideest ja sündis maailma vaeselt, omamata mitte midagi peale aate. Selle väärtus kasvas esimeste jüngrite armastusest. Tundes sepistatus ära maailma päästja, asusid nad levitama lugusid uue ideaali geneesist ja selle vägitegudest. Leidus neidki, kelles põhjustasid kuuldused uuest rahast hirmu ja vaenu. Ometigi kasvas poolehoidjate vägi sedavõrd tublisti, et suruda maha vaenajate teated.

Sõnumid krüptorahast jõudsid tavaliste tänavakaupmeesteni. Selle toodavast helgest tulevikust rääkisid isegi taksojuhid. Lõpuks leidus äraandja, kelle ässitamisel võtsid vana võimu esindajad ideest viljastatud mammona kägistavasse haardesse, hurjutasid jüngreid sellest loobuma ja heidutasid võimalikke lihtsausklikke seda ära põlgama. Bitcoini loost võikski kirjutada taolise religioosse narratiivi.

Bitcoini ja paljude teiste krüptomüntide lühikest ja tormilist elu on kasulik mõista, et tulevikus vigu vältida ja võimalikku kasu võimendada. Õnnetuseks on seda väga raske teha, sest nähtusel puudub loogiline selgroog. Põhjuslike seletuste katkematu ahel, mis valgustaks selle loojaid, nende tegelikke ajendeid ja võimalikke väärtuse garantiisid, sealhulgas maailma poliitikatest kaitsvaid immuunsuse mehhanisme.

Bitcoini looja peitub saladusloori taha. Levinud ideeks peetakse soovi leida midagi keskpankade kontrolli all olevate käibevahendite asemele. Kavandatud väärtuse kandjaks pakuti piiratud kogust matemaatilisi lahendeid. Väärtuse sisustajaks oli inimeste arusaam, kui kallilt nõustuksid nad seda ostma ehk vahetama päris raha vastu. Poliitiliste rünnakute vastu pakuti tehniliselt detsentraliseeritud ja anonüümset arvepidamist.

Õnnetuseks ei ole arvepidamine kaitsevahend, vaid kõigest arvepidamine. Kaitsevahendiks oleks läbirääkimised, kollektiivsed tegevused kasvõi sõjani välja. Tegevused, mida on detsentraliseeritud süsteemil erakordselt raske ellu rakendada. Eriti veel, kui selle liikmed on anonüümsed. Millise mehhanismiga saaks koondada näiteks kõik bitconi omanikud ühtseks poliitiliseks jõuks, kui keegi kedagi ei tea ja omanikud asuvad hajutatult erinevates riikides? Osa neist pidevas muutumises.

Keeruliste nähtuste seletamisel kasutatakse sageli metafoore. Need on arusaamad tuttavatest nähtustest, mida rakendatakse jaoti neile sarnaste tunnuste ulatuses uuele ning võõrale, püüdes viimasest mitte mõistetavat osa seletada nimetatud tuttava toimimise läbi. Olgu näiteks alguses kasutatud usklikkus maailmas levinud loo ümberjutustus. Metafooride valik on vaba, kuivõrd tegemist ongi spekulatiivse eksperimendiga.

17. sajandil kullasepa ärist välja kasvanud ja tänaseks 120 000 töötajaga 40 riigis tegutseva Barclays panga analüütikud pakkusid värskes analüüsis bitcoini fenomeni mõistmiseks haiguste leviku metafoori. Olgu meenutuseks, et sama loogikat on kasutatud näiteks ka sotsiaalvõrgustiku arengu dünaamika mõistmiseks. Barclays’i analüütikud võrdlesid eelmisel aastal 900-protsendilist kasvu demonstreerinud bitcoini ostupalavikku nakkuse esmase levikuga.

Möödunud aasta alguses pidi ühe krüptomündi eest maksma umbes 900 dollarit, kuid jõulude eel küsiti juba ligemale 20 000 dollarit. Järgnes püsiv väärtuse langus mis on tänaseks kukkunud alla 7000 dollari. Tõenäoliselt langus jätkub.

Viimane väide on tõene, kui uskuda, et tegemist on haiguse levikuga sarnase nähtusega. Analoogselt igal aastal inimesi tabavale gripile kõikus ka krüptoraha väärtus suhtelise vaikuse ning mõõdukate tõusude vahel. Aeg-ajalt saavutab kohalik gripi haigestumise epideemia piiriülese pandeemia mastaabid. Panga ökonomistid kirjeldavadki bitcoini ootamatult kiiret hinnatõusu sõbralt sõbra ja tuttavalt tuttava kõrva leviva inimlikul saamahimul kasvava infonakkuse lainena. See muutus siis ühel hetkel kõiki haaravaks.

Esmase vastusreaktsiooni kujunemiseks kulub aega. Kuid tasapisi hakkas osades haigestunutes kujunema immuunsus. Nad said oma krüptorahast lahti või nõrgenes piisavalt selle väärtus, tänu millele olid nad edaspidi uuesti nakatumise eest kaitstud. Kuna nn haigestumisriskiga populatsioon hakkas vähenema, hindavad analüütikud, et kogu krüptoraha tippnakatumine leidis aset jõulude ajal. Edaspidi pole tänu tervenemisele enam kunagi loota, et see saavutaks sama suure päris rahas väljendatava mahu.

Nad hindavad kõikide võimalike krüptorahade summaarseks väärtuseks 780 miljardit dollarit. Eksperdid usuvad, et krüptorahade spekulatiivse hinnatõusu nakkus on nüüd pikemaks ajaks halvatud. See ei tähenda nagu oleks kadunud inimlik saamahimu, mis jääb ootama järgmise uue aja kuulutaja sündi.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: