Kristjan Port: bitcoinide looja leidmine kuulutab põneviku lõppu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Bitcoinid. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

2008. aastal tutvustas keegi Satoshi Nakamoto pseudonüümi taha peituv tegelane avalikkusele riikide rahanduspoliitikast vaba ja detsentraliseeritud ühisvaluuta ideed nimega bitcoin.

Esialgu huvitas idee väheseid. Pole kuigi kerge loobuda riigi keskpanga poolt garanteeritud tagatisvaraga rahast pelgalt ideele rajatud vääringu kasuks. Seda enam, et ideelt puudub panti pandav riik ja isegi autor või autorid varjuvad pseudonüümi taha. Kuid just need kaks asjaolu koos kolmandaga muutsidki virtuaalraha ootamatult atraktiivseks. See kolmas asjaolu oli lollikindel loogika. Bitcoini arvestamissüsteem lihtsalt toimis. Seda nii teoorias kui ka praktikas.

Autori teadmine sarnaneks salaukse leidmisele. Võimalusele manipuleerida kedagi väga väärtuslikku informatsiooni omavat isikut, kasvõi piinata, et saada juurdepääs mütoloogilisele rahamasinale. Keegi ei kahelnud, et autor on olemas. Tema mitte leidmine suurendas paradoksaalselt süsteemi vastu usaldusväärsust, sest maailma huvi eest peaaegu imetabase geniaalsusega end varjata suutvast isikust on loota, et kogu süsteem on pärinud sama geniaalsuse.

Riikidest vaba, anonüümne ja töökindel virtuaalne raha ei peagi omama tagatisi metsa ega kullana. Las riigid hoolitsevad oma raha eest edasi. Bitcoin muutub väärtuslikuks, kui keegi seda taolise raha eest ostab. Tegemist on lihtsalt usaldusväärse platvormiga rahaliste kokkulepete sõlmimiseks. Niipea kui usaldus on garanteeritud ja keegi on eelistanud esimesi virtuaalseid münte pärisrahale ehk tekkinud nõudlus, ongi „raha loodud“.

Samahästi on päris raha sobinud asendama defitsiitsed tulbisibulad, kullast ja kunstist rääkimata. Erinevalt viimastest on bitcoin loodudki rahaliseks instrumendiks ja selle kasutamise tehniline mugavus ning anonüümsus annavad rahalistes toimingutes hulga eeliseid võrreldes materiaalsemate alternatiividega.

Bitcoinide platvorm meeldis isikutele, kes eelistasid jätta omavahelised tehingud avalikkuse eest varju. Ühtlasi tõusis nende väärtus ja see meelitas uusi panustajaid läbi inimliku ahnuse. Saavutanud kriitilise massi, muutus bitcoin üha argisemaks pakkudes alternatiivi pangandusele. Lõpuks hakkasid ka pangad, isegi riigid sellega arvestama.

Juhtunu taustal jätkas kasvamist pinevus nähtuse autori tuvastamise vastu. Aasta tagasi oli majandusajakiri Newsweek päris kindel, et nad leidsid üles Satohi Nakamoto pseudonüümi taha varjunud isiku. Seda oli üpris lihtne tõendada, sest mehe nimi oligi Satoshi Nakamoto. Teda peeti heaks matemaatikuks ning tehnoloogiks. Ühtlasi elas ta tagasihoidlikku, isegi varjatud elu ning oli seotud USA armee salajaste projektidega. Ja lõpuks püüdis ta kõigest väest väita, et tema ei ole bitcoini looja. Jäetagu ta rahule!

Paraku teda ei jäetud rahule. Oli ju tegemist äärmiselt huvitava isiku leidmisega. Lugu hakkas tasahilju siiski ammenduma, sest mida rohkem meest uuriti, seda rohkem hakkas ta paistma „mitte selle õige Satoshi Nakamotona“. Huvi mehe vastu rauges pärast seda, kui ta oli kaevanud Newsweeki tekitatud tüli pärast kohtusse.

Nüüd on leitud uus „Satoshi Nakamoto“. Tegemist on 44-aastase austraalia krüptoloogi Craig Steven Wrightiga. Ajakiri „Wired“ peilis uue kandidaadi välja tänu lekkinud kirjavahetusele ja sellele järgnenud avaliku informatsiooni analüüsile. Toetudes kogutud tõenditele osutab ajakiri kahele võimalusele. Teine neist eeldab, et Craig Steven Wright ise nii väga tahab olla Bitcoinide loojaks peetud, et ta on välja mõtelnud ülikeerulise skeemi, mille lõksu ajakirjanikud sattusid.

Esimese ja tõenäolisema versiooni järgi ongi Craig Steven Wright Bitcoini looja. See oleks kordades tõenäolisem võrreldes naeruväärselt keerukat skeemitamist edevuse vajaduse rahuldamiseks. Ajakirjanike kogutud materjal on samuti keeruline ja mahukas ning vajaks eraldi pikka käsitlust.

See sisaldab Wrighti omandusse kuulunud Nakamoto nimele registreeritud krüpteerimisvõtmeid, bitcoini käivitamiseelseid blogikandeid ja neist tundlikuma sisuga tekstide hilisemaid kustutamisi, suures summas bitcoinidest bitcoinide panga asutamine, maailma kõige võimsama erakätes oleva bitcoine kaevandava superarvuti omamine, unustamata mehe haridust ja mitut erialaliselt kasulikku doktorikraadi jne. Huvitav on seegi, et pärast ajakirja „Wired“ artikli ilmumist teostas Austraalia politsei sealse maksuameti nõudel Craig Steven Wrighti kodus läbiotsimise.

Natuke kahju kui Bitcoini looja on leitud, sest tema otsimise jätkumine pakkunuks ilmselt rohkesti põnevust.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: