Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sauruste huku järel kasvas kalarikkus hüppeliselt

Foto: Rodrigo-Vega/Creative Commons

Kui sauruste ajastu lõppes, siis algas teadupoolest parem põli imetajatel, keda saurused enam ei söönud ja kelle liigirikkus kasvas ning levik laienes. Ameerika teadlaste uuringust tuleb nüüd välja, et samasugune liigirikkuse plahvatus toimus sauruste huku järel ka meres, kalade seas.

Michael Alfaro Los Angelese California ülikoolist, Brant Faircloth Lousiana osariigiülikoolist ja nende kolleegid analüüsisid võrdlevalt enam kui 1800 kalaliigi geene ja püüdsid paremat aimu saada nende omavahelisest sugulusest ja põlvemisloost.

Selgus, et pärast kriidiajastu lõpu suurt väljasuremislainet tekkis vaid kümne miljoni aasta jooksul kuus uut suurt kalade rühma.

Suurem osa uuest mitmekesisusest kujunes seejuures kiiruimsete kalade klassis. Kiiruimseid on tänapäevalgi erakordselt palju liike, nad on väga laialt levinud ja kõige tavalisemad kalad.

Et nende liike, perekondi ja sugukondi just pärast sauruste kadumist nii kiirelt juurde tekkis, võib arvata, et nendegi, nagu ka imetajate jaoks oli saurustejärgne maailm senisega võrreldes sõbralikum paik.

Alfaro, Faircloth ja teised kirjutavad oma uuringust ajakirjas Nature Ecology & Evolution.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: