Kosmoseteleskoop Kepler leidis ligi sada uut planeeti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kepleri teleskoop.
Kepleri teleskoop. Autor/allikas: Wikimedia Commons.

Teadlased on leidnud jälle suure hulga eksoplaneete. NASA kosmoseobservatooriumi Kepler vaatlusandmeid uurivad teadlased annavad ajakirjas Astrophysical Journal teada peaaegu saja senitundmata kauge planeedi avastamisest.

Teadaolevate eksoplaneetide arv kasvab üha ja praeguseks on neid teada juba umbes 3600.

Nüüdse hulgiavastuseni jõudsid teadlased eesotsas Andrew Mayoga Taani Tehnikaülikooli kosmoseinstituudist, analüüsides Kepleri andmetest varem silma jäänud 275 planeedikandidaati, millest tegelikult osutusid eksoplaneetideks 149.

Edasine kõrvutus seni teada olnuga näitas, et 95 neist päris eksoplaneetidest olid seni avastamata, ülejäänud osutusid kordusavastusteks.

Kepleri teleskoop asus eksoplaneete otsima aastal 2009, kuid mõni aasta hiljem läks teleskoobi ruumilist orientatsiooni ohjav mehaaniline seade rikki, nii et tundus, et rohkem Kepler enam planeete ei avasta.

Kuid tänu teadlaste ja inseneride nutikusele õnnestus Kepleri töövõime osaliselt taastada ja sestpeale on nüüd õnnestunud ühtekokku avastada ligi 300 uut planeeti, neist ligi sada siis alles nüüd äsja.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: