TTÜ doktoritöö aitab täpsemalt Eesti tegelikku kuju arvutada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

GOCE andmete alusel koostatud geoidi mudel.
GOCE andmete alusel koostatud geoidi mudel. Autor/allikas: ESA

Tallinna tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö aitab paremini välja selgitada, milline näeb välja Eesti ja selle lähiriikide gravitatsioonivälja pind. Sellest omakorda tõuseb kasu näiteks satelliitmõõtmistel ja ehituses.

Maa pole kaugeltki täiusliku kera kujuline. Seda isegi juhul, selle pinda ei mõjutaks looded, tuul eha teised sarnased mõjurid. Pigem meenutaks geoid ehk Maa gravitatsioonivälja ekvipotentsiaalpind kartulit. See tuleneb planeedi sisemuse erinevate piirkondade erinevast tihedusest. Mõnel pool on massi seetõttu vähem, mõnel pool rohkem. Geoidi kuju määramiseks saab mõõta planeedi pinnal gravitatsioonikiirendust.

Tallinna tehnikaülikooli inseneriteaduskonna ehituse ja arhitektuuri instituudi doktorant Silja Märdla uuris hiljuti kaitstud doktoritöös, kuidas modelleerida geoidi taoliste mõõtmiste alusel vähimruutude meetodil modifitseeritud Hotine valemiga. Doktoritöö juhendaja TTÜ inseneriteaduskonna geodeesiaprofessori Artu Ellmanni sõnul on kasutatud Hotine valemit seni suhteliselt vähe. Eriline fookus oli töös just merealadel.

"Kõik doktoritöö uuringud on tehtud Põhja- ja Baltimaade piirkonna kohta, samas on uuringute tulemused rakendatavad geoidi modelleerimisülesannetele ka mujal maailmas," lisas Ellmann

Lisaks sellele, et geoidi kuju ja selle muutused ajas kajastavad Maa struktuuri ja geodünaamilisi protsesse, on tööl ka väga praktiline väljund. Inseneri- ja loodusteadustes väljendatakse kõrgusi ja sügavusi traditsiooniliselt keskmise merepinna suhtes. Tänapäevased satelliitmõõtmise tehnoloogiad, näiteks GPS, määravad seevastu geodeetilise kõrguse ellipsoidist. GPS-kõrgusmäärangu tulemusest saab arvutada insenerirakendusteks sobiva kõrguse just geoidi mudeli abil.

"Satelliitmõõdistuse ehk GNSS (Global Navigation Satellites System) mõõdistuse täpsus läheneb sentimeetri suurusjärgule, seega on vaja ka samaväärset geoidi mudelit. Sentimeetri täpsusega kõrguse määramine on aga tänapäevases maailmas ääretult oluline,“ selgitas professor. Hooned, sillad, teed ja tehnosüsteemid peavad olema omavahel ja ümbritseva keskkonna suhtes sobivalt paigutatud, eriti veel kui see puudutab näiteks sade- ja reovee ärajuhtimist.

Kõrguste määramine GNSS seadmetega on võrreldes aja- ja töömahuka nivelleerimisega lihtne ja kiire. Seetõttu on GNSS üha enam kasutusel kõigis ehitusetappides. Kiire ja piisavalt usaldusväärse GNSS mõõdistuse kasutamisele on võimalik selle arvelt vähendada isegi ehituse eelarvet.

"Teadustöö tulemusi saab edaspidi kasutada Eestit hõlmava geoidimudeli parendamiseks. Võrreldes hetkel kehtiva riikliku mudeliga, on nii mõneski kohas mitme sentimeetrist täpsustumist oodata,“ lisas Ellmann.

Tutvu doktoritööga "Regional geoid modelling by the least squares modified Hotine formula using gridded gravity disturbances” (Piirkondlik geoidi modelleerimine vähimruutude meetodil modifitseeritud Hotine valemiga kasutades võrgustatud raskuskiirenduse hälbeid).

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: