Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlane teab: mis teeb saiast saia ja õllest õlle?

Foto: Rainis Venta / Wikimedia Commons

Kuigi nii saia kui õlut kergitab pärmiseen, teeb saiast saia ja õllest õlle pisut erinev seen, selgitab Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi süsteemibioloogia külalislektor Kairi Koort.

Nii saia kui õlle tegemisel kasutatakse mikroskoopilist pärmseent Saccharomyces cerevisiae. Saccharomyces cerevisiae on eukarüootne ehk päristuumne mikroorganism, kes on umbes 10 mikromeetri suurune.

See lihtne üherakuline mikrorganism kergitab saiatainast ning õlle puhul tekib käärmisprotsessi tagajärjel alkohol. Vanasti kasutasid pagarid saia tegemisel õllepruulikodades üle jäänud jääkprodukte.

Tänapäeval kasutatakse õlle ja saia tegemisel erinevaid pärmseene tüvesid. Õlle tegemisel kasutatavad pärmseene tüved on pagaritööstuses kasutatavatest tüvedest erinevate omadustega ning võivad saiale jätta iseloomuliku mõrkja maitse.

Lisaks praktilisele kasutusele toiduainetööstuses on Saccharomyces cerevisiae ka väga oluline mudelorganism, mida kasutades ja uurides on võimalik uurida rakkudes toimuvaid molekulaarseid protsesse.

Tallinna ülikoolis uuritakse mikroorganismide omadusi ja nende poolt produtseeritavaid ained.

Erilise tähelepanu all on mikroorganismide koosluste kirjeldamine erinevates kliinilistes süsteemides ning looduskeskkondades mille hindamiseks ja kirjeldamiseks kasutatakse kaasaegseid genoomika ning bioinformaatika meetodeid.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: