Lugeja küsib: mis trammide all sädemeid pildus? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Möödunud nädalal, puulehtede langemise aegu võis nii mõnigi tähelepanelik tallinlane märgata trammide alt paiskumas sädemeid, (nagu võib näha ülemisel pildil) ja tunda salongis väidetavalt kohati isegi kärsahaisu. Uurisime lugeja palvel Tallinna tehnikaülikooli teadlastelt, mis siis trammidega lahti oli. Vastab elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi insener Paul Taklaja.

"Tegu on elektrilise nähtusega. Puulehed rööbastel halvendavad kontakti rataste ja rööbaste vahel – tramm on elektriliselt maandatud läbi rataste, pinge saab tramm üleval olevast traadist," selgitas insener. Kiirendades tarbib tramm aga suurt võimsust ehk voolud on suured.

"Suured voolud ja halb elektriline kontakt tähendab üldjuhul väga suurt soojuseraldust. Antud juhul siis sädemeid rataste ja rööbaste vahel," lisas Taklaja. Paralleeli võib tuua elektrilise keevitusega.

"Tavaliselt esineb selline probleem rongidel, trammidel ja trollidel, kui toiteliini juhtmel on jäidet (või nt muud mustust). Siis n-ö säriseb halva kontakti tõttu üleval oleva juhtme ja (trammi, trolli, rongi) pantograafil oleva liugurkontakti vahel," sõnas insener. Seda sobib iseloomustama allolev pilt:

Foto: Siim Lõvi/ERR

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: