Päikesesüsteemis tiirutab kummaline kaksikasteroid-komeet ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: NASA/ESA/J. DePasquale/Z. Levay

Marsi ja Jupiteri orbiidi vahel, Päikesesüsteemi asteroidide vööndis liigub üks kummaline moodustis, mis koosneb õigupoolest lausa kahest taevakehast.

Saksa astronoomid on kosmoseteleskoobi Hubble abiga avastanud kaks teineteise ümber tiirlevat asteroidi, mis ühtlasi meenutavad ka komeeti. Neil on kahepeale ümber ere tolmu- ja gaasipilv, millist komeetide puhul nimetatakse peaks ehk koomaks. Sellest peast ulatub välja ka saba, just nõndasamuti nagu komeedilgi. Seetõttu saabki seda kaksikasteroidi tegelikult klassifitseerida ka komeediks.

Hubble viskas kaksikasteroid-komeedile 288P pilgu peale üsna täpselt aasta tagasi, septembris 2016, kui see eriskummaline süsteem oli oma orbiidil jõudnud suhteliselt Maakera lähedale. Siis nägidki Jessica Agarwal Max Plancki Päikesesüsteemi uurimise instituudist ja ta kolleegid Hubble'i pealt tehtud pildilt, et tegu on tegelikult kahe taevakehaga, kahe enam-vähem ühesuuruse asteroidiga, mis tiirutavad teineteise ümber umbes 100 kilomeetrisel vahekaugusel.

Agarwal ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature, et päikesekiirguse toimel tekib paarisasteroidide pinnal jääst veeauru, millest moodustuvadki komeedilikud pea ja saba.

Teineteise ümber tiirlevaid asteroide on teada teisigi, aga 288P on ainus seniteada asteroidipaar kogu asteroidide vööndis, mis on samas ka komeet. Astronoomide arvates on selle kaks komponenti olnud arvatavasti kunagi ühtne keha, mis kiire pöölemise tagajärjel pooleks lõhenes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: