Jupiter ja Saturn moodustavad haruldase "jõulutähe"

Jupiter on päikesesüsteemi suurim planeet.
Jupiter on päikesesüsteemi suurim planeet. Autor/allikas: NASA/JPL/SwRi/MSSS/David Marriott

Päikesesüsteemi kaks suurimat planeeti – Jupiter ja Saturn mööduvad üksteisest nii, et Maalt vaadatuna moodustavad need justkui topeltplaneedi, mida astronoomid nimetavad ka "jõulutäheks".

Tartu observatooriumi vanemteadur Laurits Leedjärv ütles Novaatorile, et põhimõtteliselt näeb seda ka Eestis, kui on täidetud kaks tingimust: selge taevas ja vaba horisont. "Kahjuks on planeedid üsna madalal edelataevas ja neid näeb vaid tunni-pooleteise jooksul pärast päikeseloojangut."

21. detsembril, kui on nii suur lähenemine, et nad võivadki paista ühe planeedina, loojuvad Saturn ja Jupiter juba 18.00 paiku. "Nii et peab valvas olema ja leidma koha, kus silmapiir on maani vaba. Kui siis ilm ka juhtub hea olema, võib näha tõelist Petlemma tähte," lausus Leedjärv.

Nähtust on iseenesest võimalik vaadata ka palja silmaga, kuid paremini saab "jõulutähte" vaadata binokli või teleskoobi abiga.

Viimati oli selline nähtus Euroopas teoreetiliselt võimalik 1623. aastal, aga siis olid need planeedid Päikesele liiga lähedal. Reaalselt võidi niisugust lähenemist näha 1226. aastal.

Muidugi ei saa Jupiter ja Saturn päriselt kokku, nende kaugus Maast jääb ikka väga erinevaks. Jupiteri keskmine kaugus päikesest on 779 miljonit kilomeetrit, Saturni asub Päikesest umbes 1,4 miljardi kilomeetri kaugusel.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: