Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu ülikooli rektorina jätkab Volli Kalm

{{1490846400000 | amCalendar}}
Volli Kalm pidas tänukõne.
Volli Kalm pidas tänukõne.

250-liikmelisest valimiskogust hääletas teises voorus Volli Kalmu poolt 147 valimiskogu liiget. Seega jätkab Tartu ülikooli rektorina viimased viis aastat ametis olnud rektor.

Tartu ülikooli rektoriks kandideerisid praegune rektor, TÜ rakendusgeoloogia professor Volli Kalm ja TÜ praktilise filosoofia professor Margit Sutrop.

Esimeses voorus andis Margit Sutropile 97 ning Volli Kalmule 113 häält, mis tähendas, et teise hääletusvooru läks edasi rohkem hääli saanud kandidaat ehk Volli Kalm.

Teises voorus jagati välja 210 sedelit, 39 jäi välja jagamata. Kastis oli 210 sedelit, milest kaks oli rikutud. Volli Kalmu poolt hääletas 147 valimiskogu liiget.

Rektor valiti viieks aastaks ja tema uus ametiaeg algab 1. juulil 2017. aastal.

Kes on Volli Kalm?

Volli Kalm on sündinud 1953. aastal Vändras. Geoloogihariduse omandas ta 1976. aastal Tartu ülikoolis ning on hiljem teinud järeldoktorantuuri Alberta ülikoolis.

Tartu ülikoolis on ta töötanud alates 1986. aastast erinevatel ametikohtadel. Tema uurimisvaldkonnad on paleokliima, mandrijäätumiste paleogeograafia ja kronoloogia, sedimentoloogia ja geoarheoloogia.

Aastatel 1998–2003 oli ta TÜ õppeprorektor. Rektoriks kandideeris ta esimest korda 2007. aastal, kuid ei osutunud toona valituks. 31. mail 2012 valiti Volli Kalm Tartu ülikooli rektoriks, valimistel edestas ta Mart Ustavit ja Toivo Maimetsa.

Oma valimiplatvormis on ta lubanud, et jätkab eelmisel ametiajal alustatuga.

Volli Kalmu sõnavõtt enne hääletamist

Volli Kalm rõhutas oma kõnes valimiskogule, et Tartu ülikoolil on pikaajalised traditsioonid, mida ta kavatseb ka uuel ametiajal hoida ja säilitada. Tuues paralleeli laulupidudega lubas ta jätkata Tartu ülikooli rolli eesti keele ning kultuuri hoidmisel

„Ma kandideerin seepärast, et ma tunnen vastutust mitmete uute hiljuti alustatud arengute eest,“ ütles Volli Kalm ning tõi sinna juurde näiteks uue põhikirja, uue struktuuri, uue arengukava ja -fondi ning uute ametijuhendite loomise. „Ma tunnen vastutust nende sisulise elluviimise, aga ka võimalike vigadeparandusete eest. Saades teilt täna mandaadi rektoriks jätkamisel luban, et ma töötan kõigi meie ja parema ülikooli nimel.“

Margit Sutropi sõnavõtt enne hääletamist

Margit Sutrop meenutas oma esimest mälupilti Tartu ülikoolist, mil ta 6-aastase tüdrukuna ülikooli aulas Georg Otsa kontserdi kuulamisest. Temagi rõhutas ülikooli pikaajalisust eellaste õlgadel seismisest. Sutrop tõstis esile ka fakti, et on 5. põlve haritlane ning tegi seejärel tagasivaate ülikooli ajaloos olulistele hetkedele viimase sajandi vältel.

 „Tahan olla hoolas aednik, kes seisab hea selle eest, et kõik liigid säiliksid, kuid et ükski võõrliik ei muutuks agressiivseks ega lämmataks kodumaiseid.“ Et kõigil oleks piisavalt õhku ja vett kasvamiseks ja arenemiseks.

Järgnevas videos annab ERR Novaatori toimetaja Marju Himma kommentaari rektorivalimistele vahetult pärast hääletustulemuste selgumist.

Kuidas rektorit valiti?

  • Iga valimiskogu liige lasi täidetud valimissedeli valimiskasti, mille järel luges valimiskomisjon hääled avalikult kokku ja tegi teatavaks tulemuse valimiskogu liikmetele.
  • Kohe osutunuks valituks kandidaat, kelle poolt hääletanuks üle poole valimiskogust ehk vähemalt 126 valimiskogu liiget, kuid Margit Sutrop sai 97 ja Volli Kalm 113 häält.
  • Kuna kumbki kandidaat ei saanud vajalikku arvu poolthääli, korraldatati uus hääletusvoor, milles osales rohkem poolthääli saanud kandidaat ehk Volli Kalm.
    Kui mitu kandidaati saanuks võrdse arvu hääli, siis edasimineja oleks loositud.
  • Teises hääletusvoorus oli sedelile kantud ainult ühe kandidaadi ehk Volli Kalmu nimi. Valimiste teises voorus märkis valimiskogu liige sedelil lahtrisse risti sel juhul, kui ta hääletas kandidaadi poolt. 

Toimetaja: Katre Tatrik, Marju Himma, Virgo Siil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: