Prillid aitavad paremini värve näha

Prillid aitavad eristada värvitoone paremini.
Prillid aitavad eristada värvitoone paremini. Autor/allikas: Mikhail Kats ja Brad Gundlach

Värvitoone on maailmas palju. Mõned neist on omavahel aga nii sarnased, et neil on väga raske vahet teha isegi siis, kui need asetsevad kõrvuti. Kuid nüüd on ameerika teadlased välja mõelnud erilised prillid, mis aitavad eristada värvitoone paremini.

Wisconsin-Madisoni ülikooli füüsiku Mikhail Katsi ja ta kolleegide tehtud prillid võimaldavad vahet teha niisugustel toonidel, mille puhul tegelikult saabub silma erisuguse lainepikkusega valgust, aga mida silm peab siiski samasugusteks toonideks.

Värvuste nägemine põhineb sellel, et inimese silma võrkkestas on kolme erinevat tüüpi kolvikesi ehk koonusrakke. Ühed neist reageerivad kõige tundlikumalt sinisele valgusele, teised punasele ja kolmandad rohelisele.

Kui Kats valmistus pidama fotoonika teemalist loengut, tuli talle äkki pähe nipp, kuidas panna inimese silma justkui arvama, et tal on veel neljandatki tüüpi kolvikesi.

Kats ja ta kaaslased panid prilliklaasidesse filtrid, mis ei lasknud läbi mõningaid sinise spektriala osi, kuid kummagi silma jaoks olid need spektriosad erisugused. Teadlaste mõttekäigu järgi peaks silmade erisugune sinisustaju tekitama olukorra, justkui oleks võrkkestas uus rühm sinitundlikke kolvikesi ja selle tulemusel tuleksid väikesed toonierisused paremini esile.

Katsetes selguski, et arvuti või nutitelefoni ekraanil paistsid kõrvutised värvialad läbi prillide erisugused, ehkki enne prillide ettepanekut olid need tundunud ühesugused.

Teadlased on need tulemused avaldanud artiklivaramus arXiv.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: