Kopsud toodavad verd ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hiirtel tekib kopsudes suurem osa vereliistakutest.
Hiirtel tekib kopsudes suurem osa vereliistakutest. Autor/allikas: wellcomeimages/Creative Commons

Kopsud ei ole ainult hingamiseks. Neis tekib ka verd. Ameerika teadlased avastasid videomikroskoobiga elavat hiire kopsu vaadeldes, et just kopsudes tekib hiirel suurem osa tema vereringes ringlevatest vereliistakutest ehk trombotsüütidest, mille ülesanne on aidata verel vajadusel hüübida ja parandada veresoonte vigastusi.

Teise üllatusena avastasid Mark Looney San Francisco California ülikoolist ja ta kolleegid, et hiire kopsus leidub tüvirakke, mis suudavad taastada vereloome juhul, kui luuüdi tüvirakud mingil põhjusel verd ei tooda.

Looney ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature, et tõenäoliselt tegelevad vereloomega mitte ainult hiire, vaid ka inimese kopsud.

Avastus sai teoks tänu sellele, et teadlased täiustasid eelnevalt vaatlustehnikat, mis võimaldas neil jälgida hiire kopsu väikestes veresoontes üksikute rakkude tegutsemist.

Täpsematel vaatlustel selgus, et hiire kops toodab tunnis enam kui kümme miljonit vereliistakut. Edasistes katsetes ilmnes ka, et kopsus asuvad vere tüvirakud võivad liikuda kahjustada saanud luuüdisse ja taastada sealse vereloome.

Avastus võib aidata edaspidi paremini mõista ja ravida haigusi, mille puhul on inimese veres vereliistakuid liiga vähe. Samuti tuleks teadlaste sõnul uurida, millisel määral tuleks patsiendile uut kopsu siirates arvestada kopsus leiduvate vere tüvirakkude mõjuga.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: