Kimalased õpivad lennult ({{commentsTotal}})

Kimalased õpivad lennult
Kimalased õpivad lennult Autor/allikas: Vera Buhl/Wikimedia Commons
Tillukesed putukad õpivad nii iseseisvalt kui liigikaaslasi matkides.

Loom liigub keerukas labürindis, veeretab suhkrusiirupinõu eest ära raske palli ning tõstab kaane üles, et magusat jooki nautida.  On see rott? Ei, hoopis kimalane.

Putukate närvisüsteem on tilluke, kuid nad suudavad lahendada väga keerukaid ülesandeid, näitasid Kanadas Gulephi ülikoolis tehtud katsed.

Hamida Mirwan ja Peter Kevan ehitasid laborisse keeruka süsteemi, kus kimalased pidid suhkrusiirupini jõudmiseks läbima erinevaid takistusi. Esimest korda sellise "kunstliku õie" sisse lennanud putukad sattusid segadusse, kuid aja jooksul õppisid nad siirupit otsima. Mida kogenumaks kimalased muutusid, seda raskemaid ülesandeid suutsid nad lahendada.

Teises katses õpetasid uurijad ühele rühmale kimalastele selgeks siirupi otsimise. Seejärel lasid nad ühel kogenematute putukate grupil jälgida liigikaaslaste tegutsemist. Teisele kimalaste rühmale siirupiotsimist ei näidatud. 

Need, kes said kogenud kimalasi vaadelda, suutsid ise kiiresti magusanõuni jõuda. Teise rühma kimalased seevastu ei jõudnudki siirupini. Kõige visamad neist ronisid mööda õit kuni pool tundi, kuid suurem osa andis alla juba lühiajalise proovimise järel.

Viimases katses pandi ühte kasti kokku kogenud kimalased ja need, kes polnud kunagi kunstlike õitega kokku puutunud. Uued putukad suutsid magusa vedeliku üles leida juba 3,5 minutiga. Tõenäoliselt jälgisid kimalased oma kaaslasi ning jäljendasid neid.

Loomade käitumise uurijad peavad sellist õppimisviisi kõige olulisemaks. Kevani sõnul peab arvestama, et ühiselulised putukad suudavad infot edasi anda ka lõhnade ja kehaliigutustega. 

Ei saa välistada, et kimalased suhtlesid katse jooksul mingil moel. Kuidas teadmised edasi anti, pole päriselt selge, sest mesilaste ja kimalaste suhtlemisest teavad bioloogid üsna vähe.

Toimetaja: Piret PappelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: