Kaunid näod mõjuvad ajule narkootikumina

Inimese pilku köidavad veetlevad näod. Mis meid ilu poole tõmbab?
Neuroteadlased oletavad, et põhjuseks võivad olla aju opioidiretseptorid. Nende üks alatüüp, μ-retseptorid mängivad olulist rolli aju tasustussüsteemis.
Kui hiirtel neid retseptoreid mõjutada, saab pärssida või suurendada loomade iha toidu ja paaritumise järele. Samuti muudab see näriliste toidueelistust ja partnerivalikut.
Norra Oslo ülikooli psühholooge huvitas, kas inimeste ilulembuse taga peitub sama biokeemiline mehhanism.
Olga Tšelnokova tegi katseid 30 vabatahtliku heteroseksuaalse mehega. Neile manustati opioidiretseptoreid stimuleerivat morfiini või retseptoreid blokeerivat naltreksooni. Seejärel vaatasid katsealused arvutist naiste näopilte ja hindasid nende meeldivust.
Morfiini saanud mehed vaatasid neile meeldinud fotosid kõige kauem ning hindasid kaunitaride pilte ülikõrgelt. μ-retseptorite blokeerimisel oli vastupidine mõju. Need mehed vaatasid pilte lühemat aega ning panid ka ilusatele naistele madalamaid hindeid.
Seega on inimese igapäevaste valikute taga evolutsioonimehhanismid, mis sunnivad meid otsima parimat partnerit. Sobiva kaaslase valikul mängivad rolli ka opioidiretseptorid.
Kauni inimese vaatamine tekitab ajus rahuolutunde. Seevastu inetumad näod on vähem ahvatlevad ja jätavad aju külmaks.
Uurimus ilmus ajakirjas Molecular Psychiatry.
Toimetaja: Piret Pappel