Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti esimene satelliit stardib homme kell 5.06

Eesti esimene satelliit stardib homme kell 5.06
Eesti esimene satelliit stardib homme kell 5.06 Autor/allikas: ESTCube-1
Homme varahommikul kell 5.06 lennutatakse Prantsuse Guajaanast Euroopa kosmoseagentuuri ESA uusima kanderaketi Vega pardal orbiidile Eesti esimene satelliit ESTCube-1.

Homme varahommikul kell 5.06 lennutatakse Prantsuse Guajaanast Euroopa kosmoseagentuuri ESA uusima kanderaketi Vega pardal orbiidile Eesti esimene satelliit ESTCube-1.

“Kuigi ei meie tudengid ega juhendajad saa praegu ESTCube-1 eduka stardi heaks enam midagi rohkemat teha, oleme kõik parajalt närvis. Reede öösel korraldame satelliitlastega Tartu observatooriumis närvide rahustamiseks kosmosefilmide klassika ühisvaatamise ning kella viiest jälgime Vega kanderaketi lendu. Järgmised 48 tundi on missiooni jaoks eriti kriitilised. Selle aja jooksul peame looma satelliidiga raadioühenduse,” kommenteeris meeleolusid tudengisatelliidi projekti juhendaja, Tartu observatooriumi vanemteadur ja Tartu ülikooli dotsent Mart Noorma.

Töörühma esindajana Vega stardi juures Prantuses Guajaanas viibiv ESTCube-1 projektijuht, Tartu ülikooli doktorant Silver Lätt kinnitas, et andis mõned tunnid tagasi stardieelsel ametlikul nõupidamisel omaniku esindajana nõusoleku kanderaketi stardiks. “See oli muidugi puhas formaalsus, aga uhke tunne on ikkagi,” ütles Lätt ja lisas, et ka teise kahe satelliidi omanikud andsid stardile rohelise tule.

ESTCube-1 alustab 45 minutit peale kanderaketist eemaldumist kontrollsignaali edastamist, mida on kõigil raadioamatööridel võimalik vastu võtta sagedusel 437,250 megahertsi.

ESTCube-1 orbiidi täpsed parameetrid teatab Euroopa Kosmoseagentuur peale satelliidi orbiidileviimist, kuid kui kanderakett ettenähtud trajektoorist kõrvale ei kaldu, siis esimest ülelendu Eestist võib oodata juba veidi vähem kui viis tundi pärast starti.

ESTCube-1 kaasreisijateks Vega lennul on Euroopa kaugseiresatelliit Proba-V ja Vietnami esimene kaugseiresatelliit VNREDSat-1A. ESTCube-1 jõuab oma ettenähtud orbiidile satelliitidest kolmandana, laupäeval, 4. mai varahommikul umbes kell 07.06. Sündmust saab otseülekandena jälgida veebilehelt Arianspace.tv, kus näeb kanderaketi starti ning ülekannet ESA missioonijuhtimiskeskusest kuni ESTCube-1 eraldumiseni.

Eesti tudengisatelliidi programm algatati Tartu ülikooli üliõpilaste ja õppejõudude poolt 2008. aastal eesmärgiga populariseerida reaal- ja inseneriteadusi, anda tudengitele praktilisi kogemusi ning arendada ettevõtlikkust. ESTCube-1 satelliidi teaduslikuks missiooniks on elektrilise päikesepurje komponentide katsetamine.

Eesti tudengisatelliidi projektis on tööperioodi vältel osalenud ligi sada üliõpilast Tartu ülikoolist, Tallinna tehnikaülikoolist, Eesti lennuakadeemiast ning Eesti maaülikoolist.

Projekti juhendavad Tartu observatooriumi teadlased ja Tartu ülikooli õppejõud. ESTCube-1 valmimisse on aktiivselt panustanud Tartu ülikooli välisüliõpilased Lätist, Leedust, Saksamaalt ja Ukrainast. Projekti rahvusvahelisteks partneriteks on Soome meteoroloogia instituut, Helsingi ülikool, Jyväskylä ülikool, Ida-Soome ülikool ja Saksa kosmoseagentuur. Satelliiti juhtimiskeskus asub Tartu observatooriumis Tõraveres.

Info raadioamatööridele: http://www.estcube.eu/en/radio-details

Satelliidi ametlik uudistekanal: http://www.facebook.com/estcube

 

Toimetaja: Novaator

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: