Inimese nimi on näost näha

Foto: skynoir/Creative Commons

Kas teile ka tundub mõnikord, et mõni inimene näeb välja täpselt niisugune, nagu võikski tema nime järgi arvata? Juba näost on näha, et ta kohe ongi Anu või Epp või Tiina või Priit või Mart või Jaan? Nüüd on iisraeli teadlased avastanud, et see mitte ainult et tundub nii, vaid mingil määral ongi.

Ruth Mayo ja Yonat Zwebner Jeruusalemma Heebrea ülikoolist uurisid, kas inimese eesnimi võib mõjutada kuidagiviisi tema väljanägemist. Nad näitasid katseisikutele neile täiesti võõraste inimeste näopilte ja pakkusid iga pildi juurde välja neli eesnime, millest üks oli inimese õige nimi.

Selgus, et inimesed arvasidki pildil oleva isiku eesnime ära märksa sagedamini, kui pidanuks eeldama täiesti juhusliku valiku korral. Mõnedel puhkudel arvas õige nime ära lausa 40 protsenti katseisikutest, ehkki juhusliku pakkumise puhul oleks see protsent pidanud olema 25 lähedal.

Nähtus ilmnes hoolimata sellest, et teadlased püüdsid tulemuste tõlgenduse puhastada mõjust, mida võis nime esinemise tõenäosusele avaldada inimese vanus või etniline kuuluvus.

Mayo ja Zwebner pakuvad ajakirjas Journal of Personality and Social Psychology seletuseks, et tegu võib olla nii-öelda isetäituva ennustuse laadse efektiga. Võib olla, et ühiskonnas on nimede kandjate kohta levinud alateadlikud stereotüübid ja inimesed võivad oma välimust nende järgi kujundada ka täiesti teadvustamatult .

See seletus sai tuge niisugustest katsetest, kus katseisikutele näidatud fotodelt võis inimesest näha ainult soengut, aga ikka suutsid nad tema nime õigesti ära arvata. Soeng on ju üks niisugune välimuse osa, mida võib inimene oma tahte järgi kujundada väga lihtsalt.

Mayo ja Zwebner kavatsevad teemat edasi uurida. Näiteks soovivad nad välja selgitada, mis asjaolude tõttu võib mõne inimese eesnime olla eriti kerge ära arvata.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: