Tujukatel inimestel on ajukoor siledam ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Melody Joy Kramer/Creative Commons

Inimese isikuomadused ei avaldu ainult tema käitumises. Itaalia teadlased on avastanud, et vähemalt osaliselt võiks neid ära aimata ka sõna otseses mõttes aju ehituse järgi.

Tänapäeva psühholoogiateaduses kirjeldatakse isikuomadusi tihtipeale viies mõõtmes: neurootilisus, avatus, ekstravertsus, sotsiaalsus ja meelekindlus.

Roberto Riccelli Catanzaros asuvast Magna Graecia ülikoolist ja ta kolleegid tegid 500 katseisikule isikuomaduste testi ja nende ajust pilti.

Muu hulgas selgus, et neurootilistel ja tujukatel inimestel oli ajukoor keskmiselt paksem ja siledam kui teistel, uudishimulikel ja loovamatel inimestel aga vastupidi, õhem ja käärulisem.

Riccelli ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Social Cognitive and Affective Neuroscience, et nähtusel võib olla seos ka inimese küpsemaks saamisega vanuse kasvades. Inimese ajukoor kasvab ja kurrutub läbi lapse- ja noorukiea ja isegi veel täiskasvanunagi, muutudes seejuures aga ka õhemaks. Tavaliselt lähevad inimesed vanemaks saades vähem neurootiliseks, aga see-eest sotsiaalsemaks ja meelekindlamaks.

Seega võivad isikuomadused ehk siis tõepoolest olla omajagu seotud aju arengutasemega.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: