Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kalad kaotavad parves isikupära

Foto: Jack Wolf/Creative Commons

Et iseloom pole vaid inimestele, vaid ka teistele loomadele ja isegi kaladele iseloomulik omadus, on teadlased teadnud juba mõnda aega. Nüüd selgub, et nii nagu inimesed, võivad suure massi osana tegutseda teistmoodi kui üksikisikuna, minetavad ka kalad parve liikmeks olles oma individuaalseid isikuomadusi.

Christos Ioannou ja ta kolleegid Inglismaalt Bristoli ülikoolist uurisid, kuidas käituvad ogalikud üksikult ja parves. Selgus, et nii nagu tihti ka inimrühmade juures tähelepandud, võtavad ka ogalikuparves juhtimise üle kõige vapramad isendid. Eriti olukordades, mis tunduvad kaladele ohtlikud. Kuid üldises plaanis ogalike isikupärased käitumisjooned parves olles kahvatusid.

Samas selgus, et isikuomaduste allasurutus polnud kestlik. Niipea kui kaladega jälle ühekaupa katseid tehti, avaldusid nende isikuomadused taas niisama selgesti, kui mingit parvesolekut ei oleks olnudki.

Ioannou ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et üksikkalade isikupära talitsemine aitab tegutseda parvel kindlat otsustamist vajavates olukordades ühtsena.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: