Euroopa vanim puu kasvab Kreekas ({{commentsTotal}})

Foto: Oliver Konter/Mainzi ülikool

Mõni puu on uskumatult vana. Nüüd on kliimateadlased avastanud Kreeka mägedest pooljuhuslikult Euroopa teadaolevalt kõige vanema puu, väärika soomusmänni, mille vanus on aastarõngaste puurproovi järgi 1075 aastat.

See tähendab, et kui Eesti ametlikult vanim puu Tamme-Lauri tamm arvatavasti 1326. aastal kasvama läks, oli see Põhja-Kreekas Pindose mägedes kasvav mänd juba 385-aastane.

Avastuse teinud Rootsi, Saksa ja Ameerika teadlaste sõnul kasvab lähikonnas, Albaania piiri ääres veel mitu tuhande aasta vanusepiiri ületanud puud.

Nüüd Euroopa teadaolevalt vanimaks puuks tunnistatud seedermännile panid teadlased muistse taimekasvu- ja viljakusjumala järgi nimeks Adonis. Kasvu sel puu-Adonisel väga imekspandavalt palju ei ole, tüve läbimõõt on vaid umbes meeter. See-eest on ta oma vanuse saavutanud ausalt ja iseseisvalt, seemnest kasvades, mitte mõnest varasemast tüvest või juurest vegetatiivselt harunenuna nagu mõni muu puu, näiteks mõni Rootsis kasvav kuuseke, millel on radiosüsinikumeetodil vanuseks mõõdetud lausa üle 9000 aasta.

Ekspeditsiooni juhi, Stockholmi ülikooli teadlase Paul Krusici sõnul on tähelepanu väärt, et see tore olend on suutnud nii edukalt säilida selles piirkonnas, kus märkimisväärselt kõrge inimtsivilisatsioon on toimetanud juba üle kolme tuhande aasta.

Maailma vanima puuga võrreldes on Adonis oma veidi üle tuhande eluaastaga aga veel üsna nooruke. Californias kasvab igimänd, mis on iseseisva puuna saavutanud 4800 aasta vanuse.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: