Kimalaste karvakesed tajuvad õite elektrit   ({{commentsTotal}})

Kimalased püüavad pisikeste värelevate karvakestega lilleõite saadetud elektrilisi signaale. Nõnda väidavad oma uurimistöö põhjal Inglismaa Bristoli ülikooli teadlased.

Seda, et õied suhtlevad tolmeldajatega elektrisignaalide abil, on teadlased kahtlustanud varemgi, aga seni on jäänud mõistatuseks, kuidas kimalased neid elektrivälju tajuvad.

Gregory Sutton ja ta kolleegid mõõtsid nüüd kimalaste kehakarvade värelusi laseri abil ja tegid kindlaks, et elektrivälja toimel need karvakesed liigahtavad märgatavalt. Siis uurisid teadlased kimalaste närvisüsteemi ja avastasid, et karvaliigahtused saatsid närvidesse signaalimpulsse.

Sutton ja kaasautorid kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et kimalaste karvad sobivad elektrimeeleorganiks hästi, sest nad on hästi kerged, kuid samas jäigad, nii et elektriväli kallutab neid nagu kange.

Võib arvata, et elektrivälja taju on putukamaailmas ka laiemalt levinud. Veeloomade seas näiteks tuleb seda üsnagi sageli ette.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: