Kümne aasta pärast võib ülekaaluline olla iga viies inimene maailmas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ülekaaluliste inimeste arv on viimase 40 aastaga hüppeliselt kasvanud.
Ülekaaluliste inimeste arv on viimase 40 aastaga hüppeliselt kasvanud. Autor/allikas: PA Wire/Scanpix

Viimase 40 aastaga on ülekaaluliste inimeste arv vähemalt kehamassiindeksi alusel kasvanud maailmas 105 miljonilt 641 miljonini. Aastaks 2025 võib prognooside kohaselt olla ülekaaluline iga viies mees ja naine.

Ajakirjas Lancet ilmunud analüüsi järeldused tuginevad 186st riigist pea 20 miljoni inimese kohta kogutud andmetel. Kokku 200 riiki. Tulemused näitasid, et aastatel 1975–2014 kasvas ülekaaluliste meeste ja naiste osakaal elanikkonnas vastavalt kolme- ja kahekordselt. Kui 1975. aastal oli maailma elanikkonnast ülekaalulised 2,6 protsenti, aastaks 2014 kasvas nende osakaal aga 8,9 protsendini. Alakaaluliste inimeste osakaal vähenes samal ajal aga mõlemas rühmas ligikaudu viie protsendi võrra.

Samuti näitasid tulemused, et kehakaalu ja -pindala jagamisel saadav keskmine kehamassiindeks (KMI) on neljakümne aastaga tõusnud meeste seas 21,7'lt 24,2'ni. Naiste keskmine kehamassiindeks tõusis sama ajaga 22,1'lt 24,4'ni. Keskmiselt kasvas inimeste kehakaal seega kümnendi kohta ligikaudu 1,5 kilogrammi. Juhul, kui seni nähtud trendid oluliselt ei muutu, on maailmas aastaks 2025 ülekaalulised 18 protsenti meestest 21 protsenti naistest.

  • Kõrgema sissetulekuga riikidest on kõige madalam jaapanlase KMI, kõige kõrgem aga ameeriklaste oma.
  • Maailmas on kõige kõrgema keskmise KMI-ga Vaikse ookeani saareriikide elenikud -- näiteks Mikroneesias küündib see 34,8'ni, Ameerika Samoas 32,2'ni.
  • Euroopas on kõige kõrgem KMI Küprosel, Iirimaal ja Maltal elavatel naistel (KMI=27,8) ja Moldovas elavatel meestel (KMI=27,3). Kõige madalam KMI aga šveitsi naistel ja bosnia meestel.
  • Eesti meeste keskmine KMI oli analüüsi kohaselt 2014. aastal 26,8 ja naiste oma 25,8, mis vastab kergele ülekaalulisusele. 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: