Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Aktuaalne kaamera. Nädal" käis üheksandat planeeti otsimas

Ameerika teadlased on avastanud, esialgu küll paberil, et meie päikesesüsteemis on veel üks planeet. Esialgu kannab planeet lihtsat nime: Planeet 9 ja nüüd käib võidujooks selle nimel, kes planeeti esimesena näeb. Planeeti käis otsimas ka "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Mitu planeeti meil on? 9, tähendab 8 või siiski nüüd taas 9. Avastatud on uus planeet.

"Kui ta ikka olemas on, siis ta on üks väike tume ja külm taevakeha, mis meie Päikese ümber tiirleb, nii nagu need ülejäänud 8 planeeti," ütles Tartu observatooriumi astrofüüsika vanemteadur Laurits Leedjärv.

"Tõenäoliselt on ta sarnane planeet nendele, piltlikult öeldes jäähiidudele nagu Uraan ja Neptuun," lisas Tartu observatooriumi astrofüüsika teadur Tõnis Eenmäe.

Planeet üheksa avastamine on seni aga käinud alles paberil.

"Ega seda oletatavat planeeti 9 ei ole keegi näinud ega pildistanud veel, see on avastatud puhtteoreetiliselt, arvutuste põhjal ja selleni on jõutud seal ümbruskonnas olevate teiste taevakehade, mida me nimetame kääbusplaneetideks, nende orbiitide uurimisest," selgitas Leedjärv.

Mike Brown ja Konstantin Batygin California tehnikainstituudist on need kaks astronoomi, kes jõudsid Pluuto taguseid taevakehi uurides järelduseni, et ilmselt on uus planeet olemas.

Viimati avastati planeet 1930. aastal, kui nähti Pluutot ja jõuti järelduseni, et tegemist on planeediga. Mike Brownil on huvitav seoses ka sellega.

"Natuke rohkem kui 75 aastat jõudis see planeet Pluto olla ja siis otsustasid järsku, et päris planeediks ta ei sobi, et nimetame ümber ta kääbusplaneediks," märkis Leedjärv.

"Mike Brown on tuntud selle järgi, et tema hakkas leidma neid objekte, mis said saatuslikuks Plutole. Mike Browni nimetataksegi tegelikult Pluuto-tapjaks," lausus Eenmäe.

Aga Pluto-tapja teeb nüüd vastu heateo ja just USA-le.

"Seal on tõesti see, et ameeriklased ei ole avastanud ühtegi planeeti, sest Pluuto nüüd ju ei ole enam planeet, siis kuidagi tuleb see au tagasi tuua nende juurde," lisas Eenmäe.

Aga päris planeedi avastajaks neid veel nimetada ei saa ja ka nime saab uus planeet ikkagi siis, kui seda esimest korda nähakse.

"Ma arvan, et see seletus, milleni nad jõudnud on, on väga heal tasemel ja parim, mis meil hetkel on. Nüüd tuleb aga välja selgitada, kas tegelikult planeet eksisteerib ehk siis ta üles otsida," sõnas Eenmäe.

Leidmine ei ole aga lihtne - kui ta oleks Päikesele ligidal, siis ta oleks heledam, aga et teda leitud pole, siis on ta ilmselt tume ja seega väga kaugel. Vaja läheb väga häid teleskoope.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: