Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TÜ teadlased lõid ülitõhusa soojustagastusega ventilatsiooniaparaadi, mida saab juhtida nutitelefonist

Tartu ülikooli teadlased on välja töötanud ventilatsiooniaparaadi, mis on üliefektiivse soojustagastusega ja reageerib ruumi ventileerimisel ise vastavalt ruumis oleva õhu tingimustele. Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis jõuab see aparaat turule alanud aasta teises pooles ja on täielikult Eesti toodang.

Uus agregaat on nutitelefonist juhitav ja me näeme kurjakuulutavat statistikat kontori kohta, varsti pole midagi hingata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siin on väga hästi näha, kuidas inimesed tulid meie ruumi tööle kell 8, kell 9 hakkas CO2 tõusma ja nüüd on see jõudnud juba 1000 peale. Tegelikult on see praegu juba 1100, aga see mõõdab iga tunni aja tagant. Sellel agregaadil te keerate näiteks CO2 taseme paika ja agregaat vastavalt teie ruumis oleva CO2 järgi muudab ise oma töö kiirust," selgitas TÜ tehnoloogiainstituudi insener-konstruktor Tauri Tätte.

Ehk kui ruumis on vähe inimesi, töötab aparaat väikesel võimsusel ja kui palju inimesi, kes kõik hapniku ära hingavad, siis paneb see oma ventilaatorid kiiremini tööle.

"Kui me määrame CO2 tasemeks maksimum 600PPMi, siis nüüd on kohe kuulda, kuidas seade sai aru, et CO2 tase on üle 600PPMi ja üritab seda õhukvaliteeti parandada," rääkis Tätte.

See prototüüp on aga alles esimene samm sellise nutikuse poole.

"Kindlasti on see ainulaadne, aga tulevikus need ilmselt töötavad kõik samamoodi. Hetkel turul nii kõrge kasuteguriga seadet, sellise nutikusega ei ole," ütles Tätte.

Nutikus tuleb ka sellest, et seda saab juhtida internetipõhiselt telefonist või arvutist. Uut ventilatsiooniaparaati arendatakse koos Venteco Systemsiga, kelle kaubamärgi all see peaks ka aasta teises pooles turule tulema.

Tartu ülikooli teadlased on aga kogu kontseptsiooni kokkupanijad ja mehaaniliste osade tegijad.

Ülikooli tehnoloogiainstituudi sõnul hakatakse uut masinat tootma ilmselt Eestis ja seega võib öelda, et tegemist on täies mahus kodumaise toodanguga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: