Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Metsik teadusvideo: kuidas mõjutab kõdusoo kuivendamine süsihappegaasi eraldumist?

Metsad on üleilmselt olulised kliima reguleerijad, kuna seovad süsihappegaasi ja vabastavad hapnikku. Tartu ülikooli loodusgeograafia ja maastikuökoloogia professori Ülo Manderi eestvedamisel uuritakse, kuidas metsamajanduslikult oluline võte kuivendus mõjutab kõdusoometsade gaasi- ja toitaineterežiimi.

Eesti metsadest enam kui kolmandik on kuivendatud. Selle mõjusid uuritakse Järvselja kuivendatud turbamaadel kasvavates kaasikutes, kuusikutes ja männikutes.

Esialgsed tulemused näitavad, et kuivendamise tulemusena lendub süsihappegaasi ja naerugaasi rohkem. Veidi kahaneb metaani eraldumine, mis tuleb sellest, et kuivendamisel muld rikastub hapnikuga. Siiski säilib ka kuivendatud turbas märgi hapnikuvaeseid pesi, kus võib jätkuvalt tekkuda metaani.

Ülo Manderi uurimisrühma tööd kokku võttes võib öelda, et kuivendamine ei muuda oluliselt süsiniku gaasibilanssi: süsihappegaasi eraldub metsast atmosfääri sama palju kui seda seotakse atmosfäärist metsaökosüsteemi fotosünteesi käigus.

Ehkki naerugaasi ja metaani atmosfääri kiirgusbilanssi mõjutav toime on vastavalt 298 ja 34 korda võimsam kui samal kogusel süsihappegaasil, on nende gaaside lenduvad kogused mõne suurusjärgu võrra süsihappegaasi omast väiksemad, mistõttu nad üldist süsinikuekvivalendi alusel hinnatavat bilanssi oluliselt ei mõjuta.

Seega võib järeldada, et kõdusoometsade kuivendamine atmosfääri kiirgusbilanssi vähemalt lühiajalises perspektiivis ei muuda. Kuna aga mõõtmised on alles poole peal, tuleb lõplike tulemustega veel oodata.

Ülo Manderi juhitavat uuringut „Muudetud veerežiimiga metsade süsiniku- ja lämmastikuringe“ rahastab RMK ning selle eelarve on 160 000 eurot. Projektiga tehti algust 2013. aastal ning see kestab kolm aastat.

RMK toetab säästvat metsandust arendavate rakendusuuringute läbiviimist alates aastast 2008. Selle aja jooksul on toetuseks välja valitud 14 projekti, mida on praeguseks rahastatud enam kui miljoni euroga. Igal esmaspäeval ilmub ERR Novaatoris üks rakendusuuringut tutvustav lugu.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: