Tekkiv planeet sai pildile ({{commentsTotal}})

Foto: Steph Sallum/Isella et al./Nature

Astronoomid on teinud esimest korda pilti sellest, kuidas tekib planeet.

 

Nad on pildile saanud tähe ümber keerleva tolmu- ja gaasiketta, mis on just selline moodustis, millest peaksid teooria järgi ajapikku planeedid moodustuma. Peale selle paistab pildilt, et kettas on sees mingi häiritus. Osa selle materjali oleks justkui puudu. Arvatavasti just see osa, millest on see arvatav planeet siis tekkimas. Täht, mille ümber planeeditekkeketas keerleb, kannab nime LkCa 15 ja asub meist 450 valgusaasta kaugusel.

See, et ameerika ja austraalia teadlastel eesotsas Steph Sallumi ja Keith Follette'iga Arizona ülikoolist on õnnestunud nii kauge tähe ümber keerlev ketas pildi peale saada, on võimalik ainult tänu teleskoobitehnika kõige viimase sõna tarvitamisele. Üks kasutatud teleskoop oli Arizonas Mount Grahamil asuv suur binokulaarteleskoop, teine Arizona ülikoolile kuuluv Tšiilis asuv teleskoop Magellan.

Saavutuse erilisusest kõneleb seegi kontekst, et kõigist umbes 2000 seni avastatud eksoplaneedist, on otsest pilti suudetud teha umbes kümnekonnast. Nüüd siis esimene pilt alles tekkivast planeedist.

Sallum, Follette ja kolleegid on pildi avaldanud ja selle saamisloost kirjutanud ajakirjas Nature.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: