Mesilaste kodustamine võis alata juba 9000 aasta eest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Euroopa meemesilane.
Euroopa meemesilane. Autor/allikas: autan/Creative Commons

Põhja-Aafrikast, Lähis-Idast ja Euroopast leitud vahajälgedega potikillud viitavad, et inimesed hakkasid mee ja vaha hankimiseks mesilasi pidama juba vähemalt 9000 aasta eest.

 

Varem on leitud, et nüüdisinimesed lõikasid mesilaste elutegevust kasu kümneid tuhandeid aastaid enne seda. Teiste seas kasutasid ühe Lõuna-Aafrika koopa elanikud odaotsa varre külge fikseerimiseks mesilasvaha juba 40 000 aasta eest. Kindlad viited nende kodustamiskatsetele pärinevad märksa hilisemast ajast. Näiteks leiab mesitarusid 4400 aastat tagasi maalitud Egiptuse piktogrammidelt.

Bristoli ülikooli teadlased eesotsas Mélanie Roffet-Salque'ga järeldavad aga, et sellega said hakkama juba kiviaja põllupidajad. Roffet-Salque uuris kolleegidega enam kui 6400 toidu valmistamiseks kasutatud savianumat, milles vanus ulatus 4– 9 tuhande aastani. Varem olid nad samadelt anumatelt otsinud jälgi piimale, juustule ja lihale viitavatest molekulidest. Seekord keskenduti meevahale viitavatele rasvhapetele ja estritele.

Töörühm leidis, et kuigi meevaha jälgi leidus neist vähem kui 200l, oli nende geograafiline paiknemine äärmiselt lai. Vaha leiti muu hulgas nii Suurbritannia lõunaosa, Balkani poolsaare, Taani, Türgi kui ka Alžeeria potikildudelt. Kõige vanema vahajälgedega killu vanus ulatub pea 9000 aastani. Samast Türgis asuvast Catalhöyüki leiukohast on leitud ka kaljuseinale maalitud mesikärje muster. Roffet-Salque järeldab sellest kolleegidega, et mesilaste kodustamine pidi alguse saama samal ajaperioodil.

Mesilasvahast jälgi ei leitud Skandinaavia põhjaosas ning Šoti- ja Iirimaal, mis vihjab, et Põhja-Euroopa kliima oli toona meemesilaste jaoks veel liiga jahe.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: