Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Amatöörteadlased avastasid eksokomeetide parve  

Autor/allikas: ESO/L. Calçada/N. Risinger

Amatöörteadlaste kodanikuvõrgustik Planet Hunters ehk Planeedikütid on teinud tähtsa avastuse. Avastuseks ei ole aga planeet, vaid tundub, et hoopis komeet või õieti lausa komeediparv.

Planeediküttide programmiga liitunud teadusehuvilised saavad Planet Huntersi võrgupaigas ligi NASA kosmoseteleskoobi Kepler kogutud vaatlusandmetele. Huviliste ülesandeks on nende andmete seast üles otsida senitundmata eksoplaneetide märke.

Need märgid tekivad sellest, et kui Kepleri teleskoobi vaateväljas mõni kauge planeet oma tähe eest läbi liigub, siis tähe heledus natuke kahaneb. Kui selliseid heleduse kahanemisi tuleb ette võrdsete ajavahemike järel, siis võibki arvata, et tähe ümber on tiirlemas planeet, mis tiireldes aeg-ajalt ka tähe eest läbi lipsab.

Aga planeedikütid panid tähele, et ühe tähe juures toimub midagi kummalist. Aastal 2009 leidis seal aset kaks heleduse kahanemist ja siis aastal 2013 kolme kuu jooksul terve hulk heleduse kahanemisi.

See pani amatöörteadlased esialgu küll kukalt kratsima. Kuid nüüd on Ameerika Ühendriikide Yale'i ülikooli elukutseline astronoom Tabetha Boyajian ja ta kolleegid tulnud välja lahendusega, mille nad on veebikeskkonnas arXiv ka avaldanud.

Boyajiani ja ta mõttekaaslaste arvates tiirutab tähe KIC 8462852 ümber väga piklikul orbiidil väike komeediparv. Tähe lähedalt möödudes on selle parve komeedid tähe raskusvälja toimel üksteisest kaugenenud ja küllap ka mõnevõrra purunenud, nii et tekkinud on tohutu suured gaasi ja tolmu pilved, mis väikeste vahedega täheketta eest mööduvad, ja siis umbes 700 päeva pärast mööduvad uuesti, aga juba veelgi arvukamateks osaparvedeks jagunenuna. Selline seletus on Boyajiani ja kaasautorite kinnitusel vaatlusandmetega kooskõlas.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: